DNA testi nedir
Menu

DNA testi nedir

dna baş

1953 yılında JD. Watson ve F.H.C. Crick isimli biyologlar, DNA testini keşfettiler. Bu test, adli tıpta parmak izinin bile önünde kabul edilmektedir.  Babanın belirlenmesi, kimlik teşhisi ve suçluların yakalanmasında kullanılmaktadır.

dna1

DNA canlıları oluşturan ve hayatın devam etmesini sağlayan genetik bir programlamadır. Yumurta ve sperm birleştiğinde döllenme işlemi başlar. Bu arada, anneden 23 ve babadan 23 olmak üzere 46 kromozomu olur. Kromozomlar, DNA adı verilen kimyasallar ile programlanır.Mikroskopta DNA 4 renk ile görünür. Bu renkler A,T,C ve G harfi ile gösterilir. Bu dört harfin değişik şekilde sıralanması ve dizilmesi ile DNA oluşur. Her insanda farklıdır. Kanda yapılan DNA testlerinde yakın akrabalar ile %99 oranında benzerlik olmaktadır.

A DNA testing form sits on a table in the DNA testing van in New York

1988 yılında ilk kez İngiltere’de kullanılan DNA testi, mahkeme tarafından delil olarak kabul edildi.  15 yaşında iki kızın tecavüz edilip öldürülmesi üzerine civarda yaşayan 5 bin kişiye yapılması istenmiştir. 2 kişi bu testi yaptırmak istememiş ve onlara yapılan test sonucu ömür boyu hapse mahkum olmuşlardır. DNA testi bu tarihten sonra mahkemelerde delil olarak kabul edilmeye başlandı. İngiltere’de karakola gelen her kişiye DNA testi yapılır eğer suçsuz olursa bu test imha edilir. Suçlu ise, fişlenir. Amerika’da durum biraz daha farklıdır.  1980 yılının sonunda uygulanan DNA testi, 87 yılından itibaren mahkemelerce kabul edilmiştir. 1994 yılında ilk kez bir insan DNA testi sonucu mahkum olmuştur.

dna3

DNA asla farklılık göstermez hatta mezarda bile kaybolmaz. Bu nedenle, kan, tükürük, saç, kıl, kemik ve tere DNA testi uygulanır. Çeşitli hastalıkların tedavisinde, kimlik doğrulama, babalık tayini ve suçların ortaya çıkarılmasında DNA testi uygulanır. Son yıllarda yanağın iç kısmından alınan dokularda daha başarılı sonuçlar elde edilmektedir.

dna4

 

 
Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.