DLNA Nedir – Digital Living Network Alliance
Menu

DLNA Nedir – Digital Living Network Alliance

dlna nedir

21. yüzyılın henüz başlarında, dijital teknolojiler anlamında büyük atılımlar ve gelişmeler yaşanmakta, hayatımıza her geçen gün daha da entegre olmaktadır. İletişimin öne çıktığı bu dönemde teknolojik ürünler de bizlerin en üst düzeyde kullanımına sunulmaktadır. Evlerimizde yer alan bilgisayar, televizyon, DVD player, akıllı telefon, mp3 yada mp4 çalar gibi birçok teknolojik cihazlar günlük yaşantımızın vazgeçilmez unsurları haline gelmiştir. Peki, bu DLNA nedir? ve bu elektronik ürünlerle ilişkisi nedir? kısaca buna bakalım;

Yukarıda bahsi geçen cihazların her biri ayrı ayrı görevleri olan farklı ürünlerdir. Televizyon yayınlarını televizyondan, DVD filmleri DVD player’dan yararlanarak izleriz, ancak DVD player’ı TV’ye bağlamamız gerekir. Bilgisayarımızdan TV yayınını izlemek için bir TV kartı alıp sisteme ilave etmemiz gerekmektedir. İnternet üzerinden seyretme imkanı mevcut ancak, bilgisayarınızı TV yayını alır hale getirmek için yani başlı başına bir TV gibi kullanabilmek için TV kartına ihtiyaç vardır. DLNA, tüm bu cihazların birbirleri ile iletişime geçmesini sağlayan ileri teknolojinin adıdır. Bu teknoloji sayesinde akıllı telefonumuz aracılığı ile bilgisayarımızdaki film veya müziklere ulaşabilir bunları rahatlıkla seyredip dinleyebiliriz. Bilgisayarımızdaki bir filmi istersek televizyonumuzdan izleyebilir ya da tam tersini yapabiliriz.

dlna

Kısaca DLNA- Digital Living Network Alliance, hayatımızdaki tüm elektronik cihazların birbirleri ile uyum içinde çalışmasını sağlayan ve buna imkan veren bir teknolojidir diyebiliriz. Kullanmakta olduğumuz televizyon, bilgisayar, cep telefonu, dijital fotoğraf makinesi, mp3, mp4, harici harddisk ve diğer birçok cihazın birbirlerine bağlanmasını ve içeriklerini paylaşmamızı sağlamaktadır. Bunların yapılabilmesi için de cihazların DLNA sertifikalarına ve uyumluluklara haiz olması gerekmektedir. Samsung, Phillips, HP, Sony, Nokia, Microsoft, İntel ve Vestel gibi teknoloji markaları da DLNA teknolojisini destekleyen ürünler geliştirme konusunda çalışmalarına ve yatırımlarına devam etmektedir.
Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.