Dizel motor nedir, nasıl çalışır
Menu

Dizel motor nedir, nasıl çalışır

dizel motor

Dizel motor teknolojisi, Nikolaus Otto tarafından bulunan benzinli motorlardan 16 yıl sonra 1892 yılında yine bir Alman mühendis olan Rudolf Diesel tarafından bulunmuştur. Benzinli motorlarla temelde birçok özelliği aynı olan dizel motorlar, günümüzde oldukça yaygın kullanılan motor tiplerinden biridir. Yakıtta sağladığı avantaj, yüksek çekiş gücü ve daha uzun ömürlü olması nedeniyle tercih edilmektedir.

Nasıl çalışır?

Dizel motorları benzinli motordan ayıran tek fark, silindir içinde yakıt ve hava karışımı değil, yalnızca havanın sıkıştırılıyor olmasıdır. Sıkıştırılan hava belli bir basınç ve sıcaklığa geldiğinde, yüksek basınca sahip enjektörden yakıt püskürtülür ve sıkışan sıcak havanın içinde yakıtın patlaması sağlanır ve bu patlama ile piston aşağıya doğru itilir. Dizel motorun sağladığı en önemli avantaj, hava içerisine enjekte edilen yakıt ile yanmanın sağlanması, bunun neticesinde de daha rantabl ve verimli sonuç elde edilmesidir. Benzinli motorlarda elde edilen %20’lik verim, dizel motorlarda %40’lara kadar çıkmaktadır. Bunun bir diğer anlamı da, aynı yakıt miktarı ile çok daha fazla mesafe kat etmek demektir.

dizel motor nasıl çalışır

Yanma işlemi kuvvetli şekilde gerçekleştiği zaman tork yani çekiş gücü daha fazla olur ve ani ara hızlanmalar daha başarılı olur. Bunun yanı sıra benzinli motorlara oranla daha az devire sahiptirler. Dizel motorlarda yüksek basınçlı yanma işlemi gerçekleştiğinden kullanılan motor parçaları daha kaliteli malzemeden üretilmektedir ki, bu da motor maliyetinin yüksek olması demektir. Dizel motorların sağladığı avantajlarının yanı sıra, bakım periyotlarının sıklığı ve ihmal edildiğinde ciddi sorun çıkarabilmeleri gibi dezavantajları da bulunmaktadır. Sağladığı güçlü çekiş ve iyi yanma performansı nedeniyle kamyon, otobüs ve diğer ağır vasıtalarda yaygın şekilde kullanılmaktadır. Bugün ise binek otomobillerde de yaygın olarak kullanılmakta ve tercih edilmektedir.
Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.