Menu

Dizel motor nasıl çalışır

dizel motor

Dizel motor nasıl çalışır

Sağladığı yüksek orandaki verimliliği nedeniyle otomobillerin dışında gemi ve lokomotif gibi araçlarda da kullanılan dizel motorlar, benzinli motorlarda olduğu gibi 4 zamanlı ve içten yanmalı bir sistemde çalışmaktadır. Verimlilik konusunda benzinli motorlarla yarışabilecek düzeydedir. Benzinli motorların çalışma prensibiyle benzese de temel çalışma prensiplerinde farklılık vardır.

dizel motor çalışma prensibi

Dizel motorların farkı kullandığı yakıtı karbüratörden gelen hava ile karıştırmadan yakmasıdır. Yakıtı direkt olarak pistona göndermekte, hava ile karışmadan ateşleme gerçekleşmektedir. Bundan ötürü dizel motorların karbüratörü bulunmaz.

dizel motor çalışması

Dizel motorlarda buji yerine yakıtın sıkıştırılan ve yüksek sıcaklığa ulaşan havaya piskürtülmesine yarayan enjektörler bulunmaktadır. Ateşlemede sistem, yakıt odasına dolan havanın silindir vasıtasıyla sıkıştırılması, 500 dereceye kadar ulaşan sıcaklıkla sıkışan havanın içine yakıtın püskürtülmesiyle çalışmaktadır.

dizel motorlar

Yüksek basınçla sıkıştırılan havaya püskürtülen yakıt alev alarak patlama oluşmasını sağlar. Bu patlama kuvveti ile aşağıya doğru itilen piston, dönme hareketini sürekli olmasını sağlar. Egzoz sübabının açılmasıyla da yukarı doğru hareket eden piston, egzoz zamanında içindeki yanmış olan gazların dışarıya atılmasını sağlamaktadır.

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.