Diz kireçlenmesi tedavisi
Menu

Diz kireçlenmesi tedavisi

Dizlerimiz, vücudumuzun bütün ağırlığını taşıyan ve kireçlenmeden en fazla etkilenen bölgemizdir. Kireçlenme, ağırlık taşıyan eklemlerin aşınmasına verilen isimdir. Kıkırdak ile başlar, altındaki kemiğe, eklem kapsülüne ve eklem bağlarına kadar yayılarak ağrılar yapar. Ağrı yüzünden kullanılamayan eklemler, zamanla incelir ve görevini yerine getiremez hale gelir.

Diz kireçlenmesinin etkileri nelerdir?

Genelde, kilolu veya yaşlı insanlarda sıklıkla görülmektedir. Yaşanılan eklem rahatsızlıkları, iltihaplı romatizmalar, spor yaralanmaları, travmalar, doğuştan hastalıklar nedeni ile olabilir. Yapılan araştırmalarda, kilolu olan insanların %25’inde yaşla birlikte diz ekleminde kireçlenme başlamaktadır. Eklem kıkırdağında incelmeler oluşur. Daha sonra, kıkırdak altındaki kemikte incelmeler başlar. Eklemlerde, kenarlarda kemiksi oluşumlar başlar ve eklem kalınlaşır gibi durur. Zaman zaman iltihaplanmaların da olması ile sıvı toplanabilir. Eklemlerde tutukluk ve hafif bir ağrı ile başlar. Hastalık ilerlediğinde yürüme zorluğu ve ağrı artar.

Diz kireçlenme tedavisi nasıl yapılır?

Erken dönemde teşhis yapıldığında, tedavi kesinlikle başarılı olmaktadır. Bu durumda fizik tedavi, elektrik akımı tedavisi, kaplıcalar ve masaj etkilidir. Kireçlenmenin ilerlediği durumlarda, kıkırdak kısmen korunuyorsa, besleyici eklem içi enjeksiyon uygulaması yapılabilir.  Oluşan şişliklerde diz içinde oluşan iltihaplı sıvı boşaltılabilir. Eklem içi kortizon uygulaması yapılabilir. Bu tip hastalarda, günde 2 defa 10-15 dakika kadar egzersiz yapılmalıdır. Buna rağmen hastanın yaşam kalitesi düzelmiyorsa, cerrahi operasyon uygulanır.  Bu gün, diz kireçlenmesi başlangıcınız varsa veya başlamasını istemiyorsanız; hareketsiz kalınmamalıdır. Fakat hareket ederken, eklemler zorlanmamalıdır. Fazla kilolar verilmelidir ve ideal kiloya kavuşulmalıdır. Diz, vücuttaki tüm ağırlığı taşıdığından kilo vermek çok önemlidir. Otururken, kalkarken kollar destek olarak kullanılmalıdır. Ağır yük taşınmamalıdır. Uzun süre yürümek ve merdiven çıkmaktan uzak durun. Yumuşak tabanlı ve 1-2 cm topuklu ayakkabı tercih edilmelidir. Dizler, sert zeminlere koyularak iş yapılmamalıdır.
Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.