Diz ağrısının sebepleri
Menu

Diz ağrısının sebepleri

diz ağrısı

Dizlerimiz vücudumuzda en fazla kullandığımız ve karmaşık yapıya sahip olan eklemdir. Dizler, tüm ağırlığımızı çekmenin yanı sıra, adım atma ve yürüme gibi hatta ayakta durma için en gerekli olan eklemdir. Fakat, en fazla yaralanma ve incinme, hastalıklar dizde oluşur. Özellikle diz ağrıları pek çok insanın kronik sorunudur.

diz ağrısı nedenleri

Diz ağrısı nedenleri nelerdir?

Dizimizin yapısında tendonlar, diz eklemleri, sıvı dolu kesecikler, kemikler ve kıkırdaklar vardır. Çok kompleks bir yapıya sahip olan diz eklemi en sık yaralanmalar ile ağrı yapar.

Dizde bulunan pek çok tendonun iltihaplanması ciddi diz ağrıları yapar. Tendonlar, kemik ve kasları birbirine bağlayan ipliksi dokulardır. Spor yapan insanlarda bu iltihaplar diz ağrısına neden olur.

Menisküs, lastik kıvamında olan bir dokudur. Şok emici vazifezi görür. Bazen ani bir hareket ile yırtılabilir. Menisküs yırtığı, dize ağırlık veren sporlarda sıklıkla yaşanan bir durumdur.

Ön çapraz bağlarda olan yaralanmalar şiddetli diz ağrısına neden olur. Kaval kemiği ile uyluk kemiği arasında olan ön çapraz bağ yırtılabilir. Dize alınan darbeler veya zıplama ile oluşabilen bu yaralanma diz ağrılarına neden olur.

Dizde bulunan kıkırdakların yırtılması ile diz kilitlenebilir. Şiddetli diz ağrısına neden olur.

Eklem kireçlenmeleri, eklemlerde aşınma, eklem kıkırdaklarında bozulma meydana getirir. Aslında romatizmanın iltihaplı olmayan halidir. Fakat, dizde şiddetli ağrılara neden olur.

İltihaplı romatizma hastalıkları, eklemler dışında tüm vücudu etkiler. Bu hastalıklarda, eklemler ve dizlerde ağrılar görülür.

Büyüme çağında olan çocuklarda ve sporla ilgilenenlerde dizde ağrı ile kendini belli eden Osgood-Schlatter hastalığı diz hareket ettiğinde ağrının keskinleşmesi ile bilinir. Dizin aşırı kullanımı sonucu olur.

Dizin ön kısmında olan, dizi öne uzatırken gıcırdama yaratan koşucu dizi hastalığı, koşucularda sıklıkla görülen bir rahatsızlıktır. Fizik tedavi ile tedavi edilen bu hastalık ciddi diz ağrısına neden olur.
Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.