Diz ağrısı neden olur
Menu

Diz ağrısı neden olur

diz ağrısı

Dizlerimiz aynı bacaklarımız gibi karışık bir yapıya sahiptir. Dolayısı ile diz ağrısı çektiğinizde bunun pek çok nedeni olabilir. Yaralanmalar, incinmeler nedeni ile oluşan ağrılar sıklıkla yaşanır. Fakat, dizde oluşan hareket zorluğu, kilitlenmeler bazı hastalıkların işareti sayılır. Diz ağrıları bazen ciddiye alınması gereken ağrılardır.

diz ağrısı nedenleri

Diz ağrıları neden olur?

Tendonlar kemik ve kasları birbirine bağlayan ipliksi dokulardır. Koşucularda, spor yapanlarda üst bacağın ön kısmında olan kasları kaval kemiğine bağlayan tendonlar iltihaplanabilir. Bu iltihabın başlıca belirtisi diz ağrılarıdır.

Kaval kemiği ile uyluk kemiği arasında olan lastik benzeri şok emici kıkırdağa menisküs ismi verilir. Menisküs ters hareketler ile yırtılabilir. Özellikle dizlerine basınç uygulayanlarda sıklıkla rastlanan bir durumdur. Şişlik ve hareketleri kısıtlayarak diz ağrısına neden olur.

Kaval kemiği ile uyluk kemiğini birbirine bağlayan dört bağdan biri olan ön çapraz bağın yırtılması diz ağrısı ve şişlik yaratır. Özellikle basketbol ve kayakçılarda sıklıkla görülürken, dize alınan darbeler ve ters zıplama ile oluşabilir.

Dizde bulunan kıkırdağın yırtılması ile dizde oluşan kilitlenmeler, diz ağrısı yapmaktadır.

Eklem kireçlenmeleri, eklem aşınmaları diz ağrısı yapmaktadır. İltihaplı olmayan romatizmal bir hastalık olan eklem kireçlenmesi, kilolu olanlarda, eklem hastalıklarında, kas zayıflığında oluşabilir.

İltihaplı romatizma hastalıklarında ağrı dizler ve tüm eklemlerde görülür. Dizde şişlik, hareket zayıflığı, iştah kaybı beraberinde yaşanır.

Dizin ön kısmında oluşan ve dizi uzatırken ses çıkarmasına neden olan koşucu dizi hastalığında uzun saat oturmak, merdiven inip çıkmak, diz çökmek ağrıyı arttırır. Fizik tedavi ile çözümlenir.

Diz ağrısında ciddi durumların belirtisi nelerdir?

Dize ağırlık verememek, dizde şişlik oluşması,

Dizi bükememek, dizde oluşan şekil bozukluğu,

Ateş yükselmesi ve ağrının şiddetli olması,

Dizin tutmaması ve sizi yere düşürmesi durumunda kesinlikle doktora gidilmelidir.
Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.