Diyet hakkında şaşırtıcı araştırmalar
Menu

Diyet hakkında şaşırtıcı araştırmalar

diyet baş

Her pazartesi diyete başlayıp Salı günü diyeti bırakanlardan mısınız? Uzmanlar, diyet konusunda neden başarılı olamadığımız veya bazılarının neden çok başarılı olduğu konusunda uzun araştırmalar yaptılar. İşte, ortaya çıkan diyet hakkında şaşırtıcı araştırmalar;

diyet1

Diyet yapan yaklaşık bir grup insanın yarısına diyetleri boyunca plasebo ve vitamin hapları verildi. Plasebo, boş ilaç demektir. Hiçbir etkisi yoktur. Sadece psikolojik olarak hastanın kendini iyi hissetmesini sağlar. Hastaya verilirken bu hap seni iyi edecek mucize ilaçtır denilir. Bu ilaçları yani vitamin ve plaseboyu kullanan denekler, diyetlerinde çok başarılı olmuşlar ve küçük porsiyonlar ile doymuşlardır. Özetle diyet yapmak, beyinde başlar ve devam eder.

diyet2

Diyet yapan 35 kişi arasında yapılan bir diğer incelemede, masada yenmek yerken eğer masanın köşesinde oturuyorsanız diyetiniz çok daha başarılı oluyor. Bunun sebebi, masanın ortasında ya da başında oturanların her şeye ulaşmasının çok daha kolay olmasıdır. Bu nedenle uzmanlar kalabalık bir şekilde masada yemek yiyenlerin köşede oturmasını tavsiye ediyor. Araştırma sonucuna göre %60 oranında bu uygulama diyette başarı sağlıyor.

diyet3

Uzmanlar, diyet yapan kişilere diyetlerini sürekli hatırlatılmasının motivasyonu arttırdığını söylüyor. Bu nedenle internetten bir diyet programına üye olabilir, günlük bültenler alabilirsiniz. Dolabın dışına, çalışma masanıza diyet listeleri asabilirsiniz.

Gece uyurken karanlık bir odada olmak yapılan araştırmalara göre diyetin daha başarılı olmasını sağlıyor. Karanlıkta uyumak, vücut hormonlarımızın çok daha aktif çalışmasını sağlıyor. Yapılan incelemelerde gece uyku maskesi takan insanların sabah kahvaltıda çok daha kontrollü oldukları ortaya çıkmıştır.

diyet4

Yemek yemeye başladıktan yaklaşık 20 dakika kadar sonra, beynimiz doyduğunu belirten sinyaller yollar. Bu nedenle yavaş yemek yemek, daha az yemek yememizi sağlar. Mümkün olduğunca yavaş yemek yemeye özen gösterin. Yapılan araştırmalarda soğuk odada yenilen yemeklerin daha az kolori verdiği ortaya çıkmıştır. Çünkü, vücut kendini ısıtmak için kalori harcamaya başlar ve bu da tokluk hissi yaratır.
Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.