Menu

Diyabeti engellemenin yolları

şeker hastalığı

Diyabet, çağın en ciddi hastalıklarındandır. Kontrol altına alınmayan şeker hastalığı her yıl pek çok insanın ölümüne veya organ hasarlarına neden olmaktadır. Diyabetin bilinen bir tedavisi yoktur sadece kontrollü bir yaşam tarzı ile kullanılan ilaçlar kontrol altına alınmasını sağlar. İşte, diyabeti engellemenin yolları ;

şeker hastalığını engellemk için

Bugün kontrol altına alınmayan şeker hastalığı nedeni ile kalp hastalıkları, sinir sistemi hasarları, böbrek yetmezliği, uzuv kayıpları, gözlerde körlük, depresyon, demans, ölümler yaşanmaktadır. Diyabet, ömür boyu kontrol altında tutulması gereken bir hastalıktır.

Diyabeti durdurmak için, stressiz bir yaşam, sağlıklı beslenme alışkanlıkları ve spor kesinlikle yapılmalıdır. Hastalıkla mücadele için doktor kontrolleri düzenli yapılmalıdır. Unutulmaması gereken şey, diyabetin kontrollü bir yaşam istemesidir.

Diyabeti engellemenin yolları nelerdir?

Kahvaltı yapılmadan güne başlanmamalıdır. Sabah erken saatlerde insülin oranını yükseltmemek için yapılan kahvaltıda glisemik indeksi yüksek gıdalar tercih edilmemelidir. Kahvaltı sofranızda bal, reçel ve tatlı gıdalardan uzak durulmalıdır.

Her öğün mutlaka salata ile başlamalıdır. Her gün mutlaka süt, yoğurt ve peynir tüketilmelidir.

Tahıllara ve lifli besinlere önem verilmeli haftada 2 kez en az yenilmelidir. Ekmek yerine tahıllı ekmekler tercih edilmelidir.

Haftada en az 2 kez balık ızgara veya buğulama yenilmelidir.

Taze sebze ve meyve mutlaka beslenmenizde olmalıdır. Meyveler çok tüketilmemelidir fakat yenilmelidir.

Her gün 1.5 litre su mutlaka içilmelidir.

Çocuklara küçüklükten itibaren şekerli gıda alışkanlığı kazandırılmamalıdır.

Günde en az 30 dakika kadar spor yapılmalıdır.

One Response
  1. Ertu Cevapla

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.