Menu

Diyabet, şeker hastalığının ilaçla(hap) ile tedavisi

şeker hapları

Şeker hastalığında kanda şeker düzeyi yüksektir. Bu nedenle, hücre yapısından başlayarak şeker, tüm organlarda hasar yaratmaya başlar. Şeker hastalığında tedavi ömür boyu sürecek olan kontrollü yaşam ve ilaç tedavisi ile yapılır. İşte, şeker hastalığında ilaçlar nasıl kullanılır ve nelere dikkat edilir.

İlaçla yani hap kullanılarak tedavi sadece tip 2 diyabet hastalarına yapılır. Çünkü, tip 1 diyabet hastaları insülin kullanmak zorundadır. Pankreası alınan hastalarda insülin kullanır. Tip 2 diyabetli hastaların tedavisinde ilk olarak yemek ve diyet listeleri düzenlenir. Buna rağmen kan şekerinde düşme yaşanmazsa, ilaç tedavisine başlanır. Ağızdan alınan haplar ile kan şeker düzeyi düşürülür.

Diyabet tedavisinde kullanılan ilaçlar iki tür altında toplanır. Bir ilaç grubu pankreastan insülin üretimini arttırır diğer grup ise vücut tarafından yeterli kullanılmayan insülinin kullanılmasını sağlar. Dolayısı ile ilaçlar, kişinin tahlillerine ve hastalığın türüne göre yapılır.

şeker ilaçları

Kimler şeker ilacı kullanamaz?

Tip1 ve tip 2 diyabet hastalarında karaciğer ve böbreklerinden rahatsız olan hastalar, pankreası çıkarılan hastalar, pankreas iltihabı olan hastalar şeker hapı kullanamazlar. Bu hastalarda direk olarak insülin kullanımı yapılır.

Şeker ilaçlarının tipleri

Bu ilaçlar kanda insülin hormonu etkisi arttıranlar ve insülin salgısını arttıranlar olmak üzere ikiye ayrılır. İnsülin hormonu etkisini arttıran ilaçlar, karaciğer, kas ve yağ dokusunu etkiler ve insülinin etkili olmasını sağlar. İnsülin salgısı arttıranlar, karbonhidratların bağırsaklardan emilimini geciktirir veya azaltır.

İlaçların etkisi neden azalır?

Kilo almak, hareketsiz yaşam, stres, enfeksiyonlar, şeker hastalığının ilerlemesi, insülin direncinin artması, ilaç dozunun yetersiz olması, ilaç emilim bozukluğu şeker ilaçlarının etkilerini azaltır.

Şeker ilacı kullanılırken nelere dikkat edilmelidir?

Şeker hapları kutusu bitince kesilmez. Kullanılan ilaçların dozu ve nasıl kullanılacağı çok önemlidir. Bazı ilaçlar, aç karna bazıları ise yemeklerde, bazıları yemek sonrası alınır. Genelde ilaçlara hafif dozlar ile başlanır ve daha sonra doz artışı yapılır. Fakat, doktorun söylediği dozlara ve saatlere kesinlikle tabi olunmalıdır.

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.