Diyabet ilaçları
Menu

Diyabet ilaçları

şeker ilaçları

Diyabet ilaçları çok farklı türlerdedir. Bu ilaçların en önemli özelliği insülinin düzenli çalışmasını sağlamaktır. İlaçlar, pankreastan insülin salgısını arttıran, karbonhidratların bağırsaklardan emilimini azaltan veya geciktiren olmak üzere farklı etkilere sahiptir.

şeker hastalığı ilaçları

Şeker ilaçları genelde uzun süre kullanılırlar. Hatta bazı hastalar bu ilaçları ömür boyu kullanabilir. Kilo alınması, hareketsiz yaşam, stres, pankreasta bulunan beta hücrelerinin azalması, insülin direncinin azalması, ilaç emilim bozukluğu, kortizon ilaçlarının kullanılması ilaçların etkilerini azaltır.

Kullanılan ilaçların nasıl kullanılacağını bilmek en önemli konudur. Çünkü bazı ilaçlar aç karna, bazıları tok karna veya yemekler ile birlikte alınırlar. İlaçların bu nedenle düzenli olarak verilen şekilde kullanılması gerekmektedir. Şeker hastalığı bireysel bir rahatsızlıktır bu nedenle herkesin tedavisi ve ilaç kullanımı farklıdır. Arkadaşınız ile aynı rahatsızlıkları yaşamanız sizin aynı dozda ilaç alacağınızı göstermez. Bu tarz ilaçlar doktora danışılmadan alınmamalıdır.

İnsülin hangi durumlarda kullanılır?

Gün boyu az miktarlarda pankreas bezinden insülin salgısı yapılır. Yemeklerden sonra art an şekeri düşürmek için insülin salgısı tekrar yapılır. İnsülin alınması, yemekten sonra salgılanan insülin değeri kadardır. Genelde sıvı halde olan insülin deri altına özel şırıngası ile yapılır. Tip 1 diyabette kullanılması zorunludur. Tip 2 diyabette genelde hap olarak kullanılırken, ilaçlara cevap alınamıyorsa insülin tedavisine başvurulur. İnsülin kullanan kişilerde bağımlılık olduğu düşünülür. Oysa, insülin haplardan çok daha sağlıklıdır.

Tip 1 diyabeti olan hastalar,

İlaçlara rağmen şekeri düşmeyen tip 2 diyabetliler,

Ayaklarda diyabetik yaraları olanlar,

Enfeksiyonları olanlar,

Gebelik sırasında şekeri yükselenler,

Kilo kaybeden şeker hastaları,

İdrarda keton çıkan hastalar,

Pankreası olmayan hastalar,

Kortizon kullananlarda insülin kullanılmalıdır.
Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.