Diş sağlığımız hakkında yanlış bilinenler
Menu

Diş sağlığımız hakkında yanlış bilinenler

diş baş

Diş sağlığımız ile ilgili pek çok konuyu yanlış biliyoruz ve yanlış uyguluyoruz. Sonuç olarak, çürümekte olan, çekilen , ağzı kokusu ve sarımsı kirli gözüken dişlerdir. İşte, diş sağlığımız hakkında yanlış bildiklerimiz ;

Smiling Lips

Sert diş fırçası ile bastırarak kuvvetli fırçalama yapılmalıdır. Bu kesinlikle yanlış bir uygulamadır. Dişleri iyi fırçalamak için orta sertlikte bir fırça ile, yukarıdan aşağı ritmik hareketler ile yapılmalıdır. bastırarak fırçalamak dişlerinizin minesini aşındıracak ve çürükler oluşturacaktır. Mine aşınınca, altta bulunan sarı tabaka ortaya çıkarak, daha da sarı gözüken dişleriniz olur.  Dişlerde hassasiyet ve diş eti çekilmelerine bile neden olan bu olay yerine hafif hareketler ile fırçalama yapılmalıdır.

diş2

Beyazlatıcı diş macunları dişlere zarar verir. Bu ne yazık ki doğrudur. beyazlatıcı ve sigara içenlerin kullandığı diş macunlarında aşındırıcı etki yapan ve diş minesini yaralayan maddeler vardır. uzun süre kullanırsanız diş minesin de kalıcı hasar yaratırlar. Ayrıca halk arasında sıklıkla kullanılan karbonat, tuz gibi maddeler iri parçalı olduğundan çok tehlikelidir kullanmayın.

diş3

Diş fırçası kullanılmaya başlanmadan ıslatılmamalıdır. Fırça kılları ıslandığında sertliği ve mukavemeti gider bu nedenle bir mercimek tanesi kadar diş macunu fırçaya koyulmalı hiç ıslatılmadan fırçalama işlemi yapılmalıdır. Diş fırçalanması sırasında kanama olursa bu diş iltihabı göstergesidir. Diş hekimine danışmakta fayda vardır.
Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.