Diş sağlığı için faydalı besinler
Menu

Diş sağlığı için faydalı besinler

dişler için faydalı besinler

Yediğimiz bazı yiyecekler, ağız içinde ki bakteriler ile reaksiyona girerek asit oluştururlar. Böylece oluşan asit, hızla diş minesine zarar vererek çürüklere neden olmaktadır. Fakat, bazı yiyeceklerde diş ve diş etlerimiz için çok sağlıklıdır.

Smiling Lips

Diş sağlımız için faydalı besinler nelerdir?

Süt ve süt ürünleri

Süt, yoğurt gibi besinlerde olan yoğun kalsiyum ve fosfor diş minesini ve dişleri kuvvetlendirir. Bu gıdaları tükettiğinizde dişlerinizi kaplar ve onları besleyerek, koruma yaparlar.

Meyve ve sebzeler

Meyve ve sebzelerde olan su, içinde olan şekeri seyreltmektedir. Dişlerimizi koruyan tükürük salgısını arttırmaktadır. Fakat, meyve ve sebzelerde dikkat edilmesi gereken şey katı ve sert olanları seçmektir. Meyvelerde, elma, armut ve çilek en ideal olandır. Brokoli, tatlı patates, havuç, kabak ve kereviz sebzeler içinde dişlere en ideal olanlardır.

Bitki çayları

Şekersiz içme kaydıyla tüm bitki çayları dişlere faydalıdır. Bitki çayları, diş plaklarının dişe yerleşmesini engellemektedir. Bu sayede diş çürümesi ve plak oluşumu engellenir. Ayrıca, diş yapısında bakteri üremesini engeller ve kötü nefes ile savaşırlar.

Diğer gıdalar

Tavuk ve et çeşitleri diş sağlığı için faydalıdır. Özellikle soğan, kükürt bileşikleri ihtiva ettiğinden dişlerde antibakteriyal etki yaratırlar. Taze ve çiğ halde soğan tüketmek diş ve diş etleri için çok faydalıdır.

Dişlerimize zarar veren besinler

Dişlerimiz için en tehlikeli olan gıda şekeridir. Şeker direk olarak aside döner ve dişlerde çürümeye neden olur. Bu nedenle şekerli gıdalardan uzak durulmalıdır. Hem şekerli hem de gazlı olan içecekler ise hızla diş çürüklerine ve diş kayıplarına neden olurlar. Şekersiz gıdaları tercih etmek bu nedenle çok önemlidir. Şekeri olamayan sakızlar, tükürük salgısını arttırdığından düzenli olarak kullanılmalıdır. Günde iki kez dişleri fırçalamak ve yemeklerden sonra ağız içini çalkalamak dişlerimiz için çok sağlıklıdır.
Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.