Diş eti hastalıkları (Periodontal hastalık)
Menu

Diş eti hastalıkları (Periodontal hastalık)

healthy teeth

Diş eti hastalıkları (Periodontal hastalık)

Periodontal hastalıklar, diş eti ve diş çevresinde ki dokuların zarar gördüğü ve iltihaplı hastalıklara verilen isimdir. Genelde bugün yaşanan diş kayıpları ve çürüklerinin başlıca nedeni bu grup içinde ki rahatsızlıklardır.

Dişlerimiz vücudumuzda sindirim başladığı ilk noktadır. Çiğnemenin düzgün ve iyi olması iyi bir sindirim sistemime neden olmaktadır. Bu nedenle diş eti rahatsızlıkları çok önemlidir. Düzenli doktor tedavisi ve kontrolü yapıldığında diş eti sorunları başlangıcında tedavi edilir. Periodontal hastalıkların başlangıcı diş eti iltihaplarıdır. Bu iltihapla birlikte diş etlerinde kanamalar ve kızarıklık, şişlikler oluşur. Başladığında tedavi edilmezse, diş eti iltihabı zamanla dişleri tutan kemiklere ilerler ve sonuçta dişlerin kaybına neden olurlar.

Diş eti hastalıklarının belirtileri nelerdir?

Dişleri fırçalarken diş etlerinde olan kanamalar ve hassas, kırmızı şişlikler.

Dişlerde oluşan uzamalar ve diş etinden ayrılan dişler.

Dişler ve diş etleri arasında olan akıntılar ve kötü koku.

Isırma esnasında alt ve üst dişler arasında ağrılar. Çiğnerken rahatsızlık.

Diş eti hastalıklarının nedenleri nelerdir?

Diş eti hastalıklarının başlıca nedeni dişler üzerinde oluşan bakteri plağıdır. Düzenli bakım ve fırçalama yapılmayan dişlerde bakteri plağı ciddi bir şekilde yerleşir. Diş taşları oluşmaya başlar. Plakta ki bakteriler çoğalmaya devam ettikçe, bir kimyasal salgılarlar. Bu kimyasallar diş etinde zarar oluştururlar. Bakteriler yavaş yavaş derinlerde olan diş eti dokularına yayılır. Zamanla kemiklere yerleşerek diş kayıplarına neden olurlar.

Diş eti hastalıkları nasıl tedavi edilir?

Dişlere günlük bakım uygulamak çok önemlidir. Diş fırçalamak, diş ipi kullanmak alışkanlık haline getirilmelidir. Düzenli hekime gitmek ve kontrol yaptırmak diş eti hastalıklarının ilerlemesini engeller. Diş eti hastalıklarında ilk önce plaklar ve diş taşları temizlenir. Böylece iltihap yaratan bakteriler yok edilir. Daha ilerlemiş ve diş kayıpları başlamış olan hastalarda genelde yapılan cerrahi uygulamalardır. Derin alt dokuda olan kısımlar boşaltılır ve temizlenir. Bu işlemlerden sonra hasta etkin bir şekilde diş temizliği yapmalıdır. Çünkü bir süre sonra tekrar bakteri plağı oluşacaktır.
Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.