Menu

Diş beyazlatan gıdalar

diş baş

Dişlerimiz yediklerimiz veya yanlış diş fırçalama ile rengini kaybedebilir. Uzmanlar diş beyazlatmanın çok sık uygulanmasının diş minesine zarar verdiğini belirtiyorlar. Aslında evde uygulayacağınız bazı ufak metotlarla dişlerinin rengini açabilirsiniz. Bunun için doğanın size sunduğu gıdalara bakmanız yeterlidir. İşte, diş beyazlatan gıdalar ;

diş1

Çilek ; Çileği bir miktar dişlerinize sürün. Dişlerde ki lekelerin kaybolduğunu göreceksiniz. Bu nedenle çilek yiyerek dişlerinizi beyazlatabilirsiniz. Fakat, dikkat edilecek husus, çilek ile dişleri beyazlattıktan sonra mutlaka su ile dişleri çalkalamaktır. Çileğin içinde ki asit ve şeker diş minesini aşındıracaktır.

Portakal ; Portakal kabuklarının iç kısmı yani kabuğun beyaz olan kısmı dişleri beyazlatmaktadır. Potakalı yedikten sonra kabuğun içinde ki kısmı bıçakla toplayın ve kurutun. Dişlerinizi fırçalarken bunu kullanın. Dişlerde leke ve renk değişiminin kalmadığını fark edeceksiniz.

diş2

Limon suyu ; Limon suyu içinde asit bulunduran bir yapıdadır. Limon suyu diş rengini açar fakat, bu uygulamayı sadece mecbur kaldığınızda yapın. Çünkü içinde bulunan yüksek asit dişlerinizin çürümesine neden olacak, diş minesi zarar görecektir.

Elma sirkesi ; Elma sirkesi dişleri beyazlatır fakat çok sık kullanılmamalıdır. Elma sirkesi ve karbonatı birleştirin ve bu macun ile dişleri fırçalayın.  Bu uygulama da mecbur kalırsanız yapılmalıdır. Diş minesine zarar verir.

Smiling Lips

Sert meyveler; Elma, havuç gibi sert meyve ve sebzeler dişleri temizler ve beyazlatır. Bu meyve ve sebzeler içinde ki, lifler tükürükle birleşerek, bakterileri de temizler.

Susam tohumu ; Susam tohumu dişleri temizler ve plak oluşumunu engeller. Bol kalsiyum içerdiğinden dişleri de beslerler.

Brokoli ; Çok kuvvetli antioksidan olan brokoli, dişleri temizler, rengini açar ve plak oluşumunu engeller.

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.