Direksiyon nedir, nasıl çalışır
Menu

Direksiyon nedir, nasıl çalışır

Restyled C-Class for 2012MY

Direksiyon nedir, nasıl çalışır

Motorlu araçların basit gibi görünen ancak en önemli ve temel elemanlarından biri direksiyondur. Aracın yönünü tayin etmeye yarayan direksiyon bir mil üzerine bağlıdır ve ona dik olan dişli mekanizmasını döndürerek tekerleklerin hareketini sağlar. Buna “dişli çubuk- dişli çark düzeneği” denmektedir.

Tüm otomobil, otobüs, kamyonet, minibüs ve jeep’lerde bu düzenek kullanılmaktadır. Bu sistemde düzenek bir pompa vasıtasıyla hidrolik sıvı ile tahrik edilerek çalıştırıldığında “hidrolik direksiyon” olmaktadır. Temel olarak aynı çalışma şekline sahiptirler ve direksiyon milinin ucunda yer alan dişli çubuğun, rotları bağlayan mil üzerindeki dişli çark düzeneğini döndürmesi, buna bağlı olarak da tekerleğin yönlendirilmesi ilkesine göre çalışmaktadır.

direksiyon nasıl çalışır

Sistemdeki dişli çubuk, direksiyondan elde edilen hareketin ön tekerleklere kolaylıkla aktarılmasını sağlar. Milin üstündeki dişler de dairesel hareketin doğrusal harekete dönüştürülmesi görevini üstlenir. Sonuç olarak araç viraj alırken bir daire çizer ki, burada yarıçapı daha büyük bir daire çizen dıştaki tekerlekler daha az eğimle dönmelidir. İçte yer alan tekerlekler ise, yarıçapı daha küçük bir daire çizdiği için daha fazla eğimle dönmek durumundadır. Sistemde dişliler ve rot kolu vasıtasıyla sağa ve sola yapılan dönüşlerde tekerleklerin ne kadar bir eğimle dönmesi gerektiği ayarlanmıştır. Tüm bunları sağlayan sistem de direksiyon sistemidir.
Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.