Dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu (DEHB) ve belirtileri
Menu

Dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu (DEHB) ve belirtileri

dikkat eksikliği

Dikkat eksikliği ciddi bir psikolojik bozukluk olarak kabul edilir. Tedavi edilmezse ilerleyen dönemde dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu ruh sağlığının bozulmasına neden olmaktadır. Bu nedenle dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu kesinlikle tedavi edilmelidir.

dikkat ekssikliği ve hiperaktivite

Dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu belirtileri nelerdir?

Başlıca belirti aşırı hareketliliktir. Eller, ayaklar kıpır kıpırdır. Asla bir noktada oturamaz sürekli olarak ayağa kalkıp dolaşır. Oyun oynamada zorlanır ve sık çok konuşur. Sorulan soruları soru tamamlanmadan cevaplar, sıra bekleme tahammülü yoktur, başkalarının sözünü sıklıkla keser.

Dikkat verme sıkıntıları yaşar,

Anlatılan konuları dinlemiyormuş gibi durur,

Okul ödevleri, iş görevlerini tamamlayamaz,

Çaba gerektiren işleri asla yapmaz,

Eşyalarını kaybeder,

Unutkanlık ileri düzeydedir.

Dikkat  eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu türleri

Mental retardasyon

Mental retardasyonu olan çocuklarda dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğuna sık olarak rastlanmaktadır. Ancak Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Bozukluğu olan çocukların çok küçük bir kısmı mental retardedir. Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Bozukluğu, her zeka düzeyi olan çocukta görülebilmektedir. Diğer yandan, Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Bozukluğu olmadığı halde, kendi kapasitesinin üstünde veya altında bir eğitim alan mental retarde çocuklarda Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Bozukluğu belirtilerine rastlanabilmektedir.

Öğrenme Bozukluğu

Öğrenme bozukluğu olan çocuğun okuma, yazma veya matematik gibi özgül bir alanda zeka düzeyinin altında başarı göstermesidir. Buna karşın Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Bozukluğu olan çocuklarda, öğrenme ve okul başarısında özgül bir alanda olmaktan çok, genel bir etkilenme söz konusudur.

Manik Depresif Bozukluk

Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Bozukluğunun belirtileri birbiriyle benzerlikler gösterebilmektedir. Ancak temel farklılık, Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Bozukluğu’ nun çocukluktan beri var olan ve süreğen bir sorun olması; Manik – Depresif bozukluğun ise , dönemsel özellik göstermesi ve çocukluk veya ergenlik döneminde herhangi bir yaşta başlayabilmesidir.

Karşıt Olma Karşıt Gelme Bozukluğu,

Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Bozukluğu ile çok sık olarak birlikte görülebilmektedir. Ancak, bu bozuklukların tek başlarına görülebildiği durumlar da söz konusudur. Bu bozuklukların belirtileri birbirinden farklıdır.

Karşıt olma bozukluğunun başlıca belirtileri, sinirlilik, tartışmaya yatkınlık, kurallara karşı reddetme, kızdıracak hareketlerin yapılması, yaramazlıklar için başkalarını suçlama, alınganlık ve içine kapanıklık, kincilik ve intikam hissi vardır.
Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.