Difteri belirtileri ve tedavisi
Menu

Difteri belirtileri ve tedavisi

difteri baş

Kuşpalazı veya difteri bir bakterinin vücuda yerleşmesi ile oluşur. Hastalık genelde çocuklarda daha sık görülür. Boğazda bir zar oluşturur ve tehlikeli bir rahatsızlıktır. Ülkemizde son zamanlarda difteri hastalığına yakalanan pek çok insan vardır.

difteri1

Difteri bakterisi hemen hemen her sağlıklı insanda bulunmaktadır. Bu bakteri, iki ucu çomaklar halindedir. Kana bulaşmayan bu bakteri bulunduğu yerde ürer ve gelişir. Boyunda bulunan lenf bezleri şişmeye başlar, tedavi yapılmazsa kalp ritmi bozulur ve nefes darlığı çekilir. Hasta kendini boğulacak gibi hisseder ve nefes alışverişi değişir. Boğazda, gırtlakta ve kulakta görülebilir fakat en çok boğazda olan görülür.

difteri2

Hemen tedaviye başlanmazsa vücutta belirli noktalarda felç riski gelişir. Boyunda lenf bezleri şişer, hastanın boğazında ve bademciklerinde beyaz lekeler oluşur. teşhis bu lekeler ile konur ve tedavi başlar.

difteri3

Bu hastalık için hazırlanmış özel serumlar vardır bu tedavinin ilk aşamasıdır. Daha sonra kullanılan penisilinler ile tedavi tamamlanır.  Bazı hastalarda nefes alıp vermede sıkıntı yaşanırsa, nefes alma için boğazda delik açılabilir. Hastalar sıvı besinler alarak ve gargara yaparak tedaviye devam eder.

difteri4

Difteri aşısı yapılırsa kötü oluşacak tablolar engellenir.  Hasta izole edilmeli ve yakın temastan kaçınılmalıdır. Tedavi edilmezse bakteri hızla yayılmaktadır. Erken dönemde tedaviye başlamak ve tanı koymak bu nedenle önemlidir. Difterili hastalar ile temas halinde olanlar da aşılanmalıdır.
Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.