Detoks etkisi yaratan yiyecekler
Menu

Detoks etkisi yaratan yiyecekler

sağlık baş

Vücudumuzda yediğimiz yiyeceklerden veya toz, kir, kirli havadan kaynaklı zararlı toksinler oluşur. Bu toksinlerden kurtulmak için, çeşitli detoks yöntemleri vardır. Vücudu temizleyen ve sağlıklı olmamızı sağlayan yiyecekler bu konuda çok yararlıdır. İşte, vücudumuzu temizleyen yiyecekler ;

sağlık1

Enginar ; Enginar, vücudumuzda iltihapların yapılamasını engeller. Metabolizmaız da peroksinirit adı verilen madde iltihap oluşturur. Enginar bu maddenin salgılanmasını engeller. Bu nedenle en iyi detoks yapan sebzedir. Enginarın hafta da 2 kez tüketilmesi bile bu etkiye sahiptir.

Zencefil ; Mükemmel bir antiseptik olan zencefil, kanı temizleyerek karaciğere destek verir. Vücudumuzda sıcaklık yaratır ve terletir. Terleme ile toksinler dışarı atılır.

sağlık2

Domates ; Domates mevsiminde tüketildiğinde içerdiği beta karaten, likopen, folik asit, B6 vitamini nedeni ile kolesterolde düşme, iltihapların oluşumunu engelleme ve kalp damar hastalıklarında gerileme yaratmaktadır. Ciddi manada detoks etkisi yaratır. Fakat, domates eğer hormon takviyeli olursa yarattığı toksik etki ile de zehirlenmelere neden olur.

Biberiye ; Biberiye beyin ve kalp gibi hayati değeri olan organlara daha fazla oksijen taşınmasını sağlar, damarlarda tıkanıkları açar. Toksinlerin vücuttan atılmasını sağlar. Günde 1 bardak biberiye çayı içmek çok faydalıdır.

sağlık3

Elma ve Muz ; İçinde barındıkları flavon madde sayesinde kolesterolü düşürürler ve toksit serbest radikallerin üretimini durdururlar.

Kekik ve yeşil çay ; Kekik böbrek ve mesanede olan mikropları öldürür. Yeşil çay iyi kolesterolü arttırır, kötü kolesterolü düşürür. Yağ yakımını sağlar ve depolanmasını engeller.

Kuru erik ; Vücudu toksinlerden temizler. Bağışıklık sistemimizi kuvvetlendirir.
Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.