Menu

Depresyon ile savaşan gıdalar nelerdir

depresyon

Sürekli uyku uyuma isteği, yorgun olma, özgüven eksikliği, takıntılar, panik atak, mutsuzluk depresyonun başlıca belirtileridir. Uzmanlar yediklerimizin depresyonda çok önemli olduğunu söylüyor. Pek çok gıda depresyonu tetiklerken pek çoğu da depresyon ile savaşıyor. İşte, depresyon ile savaşan gıdalar ;

depresyona engel yemekler

Omega-3

Pek çok depresyon hastasına omega3 açısından zengin bir beslenme programı veriliyor. Çünkü, omega3, depresyonun engellenmesini sağlayan bir mucize olarak kabul ediliyor. Ayrıca, Alzheimer, felç gibi hastalıklarla da savaşan omega3 yağ asitleri en fazla balık, ceviz ve keten tohumunda bulunmaktadır. Omega3 açısından zengin olan gıdalar ;

Keten tohumu, ceviz, sardalya, somon, soya, karides, bürüksel lahanası, karnabahardır.

Antioksidanlar

Antioksidanlar, hücre yapısına saldıran hatta kansere bile neden olan serbest radikalleri elemine ederler. Beyinde de hasar yaratarak, serotonin hormonunu engelleyen serbest radikaller, hızla depresyonu tetiklerler. Bu nedenle bol antioksidanlı yiyeceklere önem vermek gereklidir.

Antioksidanca zengin gıdalar ;

Kayısı, brokoli, havuç, şeftali, kabak, ıspanak, tatlı patates, yaban mersini, greyfurt, kivi, portakal, biber, çilek, domates, fındık, buğday tohumunda bol miktarda bulunur.

Akıllı karbonhidratlar

Şekerin bize çok fazla zarar verdiğini biliyoruz. Fakat, akıllı karbonhidratlar, vücutta doğal şekeri oluştururlar. Tam buğday ve meyve şekerleri bunlara en iyi örneklerdir.

Folat

Folat aslında kuvvetli bir B vitaminidir. Depresyonda olan kişiler incelendiğinde vücutlarında folat eksikliği görülmüştür. Bu kişiler antidepresanlara bile yeterince iyi cevap vermemektedirler.

Folat açısından zengin olan gıdalar ;

Koyu yeşil yapraklı sebzeler, kuşkonmaz, brokoli, turunçgiller, fasulye, bezelye, mercimek, avokado, bamya, bürüksel lahanasıdır.

D vitamini

Yapılan araştırmalarda vücudunda D vitamini azalan kişilerin depresyona girdiği uzun zamandır bilinmektedir. D vitamini eksildiğinde serotonin salgısı düşer.

D vitamini içeren gıdalar

Yumurta, peynir, somon, alabalık, uskumru, havyar, mantardır.

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.