Menu

Dekorasyon nasıl yapılır

Dekorasyon, yaşam alanlarımızı kendi zevkimize göre düzenleme yapmaktır. Dekorasyon konusunda çok hızlı değişen bir moda olsa da, eski stil ve yaşam tarzları evlerdeki etkisini hiç kaybetmemektedir. Bu nedenle, dekorasyonda değişim yavaş olmaktadır.

Bir alanı veya odayı dekore etmeye karar verdiyseniz, ilk yapacağınız şey renklere karar vermektir. Dekorasyonda her obje, mobilya ve aksesuarlar renkleri sayesinde kendini göstermektedir. Odanın metrekaresi ve şekli, renk seçiminde önemlidir. Örneğin, Küçük bir odanız varsa, mümkün olduğunca koyu tonlardan uzak durmakta fayda vardır. Koyu renkler alanları daha küçük ve dar göstereceğinden, açık tonlara kaymakta fayda vardır. Bej, krem, toprak tonları genelde nötr tonlardır. Kendi içlerinde tonlara ayrılırlar ve renk paletleri geniştir. Bu nedenle, bu tonları duvarlarda kullanıp canlı koltuk renkleri ya da aksesuarlar ile destekleyerek, harika bir tarz yaratabilirsiniz. Bu dekorasyonun küçük bir hilesidir. Eğer odaya bir derinlik vermek istiyorsanız, bir duvarı koyu, diğer duvarı o tonun bir iki ton açığı bir renk ile boyayabilirsiniz. Bu uygulama, odaya derinlik ve genişlik hissi verecektir. Bir diğer dekorasyon hilesi ise aynalardır. Ayna, bulunduğu ortamdaki her şeyi yansıttığı gibi, özellikle gün ışığını çok iyi yansıtır. Bu nedenle, sıkışık bir odaya yerleşen bir ayna ortama ferahlık ve aydınlık hissi verecektir. Özellikle, dar olan alanlara yerleşen aynalar o alanı genişletir. Dekorasyonda yapılan en büyük hata ise, mobilya ve duvar renklerine uygun perde seçimi yapmaktır. Bu, dekorasyon yaptığınız alanı cansız ve zevksiz bir alana çevirmektedir. Genelde perde seçimlerinde, duvar ve mobilya renklerinin kontrast tonlarında veya kullandığınız renklerin koyu ve açık tonları kullanılmalıdır. Böylece, alanlarda dikkat çekici bir etki yaratılmaktadır.

Evinizde yapacağınız dekorasyon uygulamalarında, belirli bir stil ve tarz uygulamanıza gerek yoktur. Ev dekorasyonunda en başarılı sonuç, sizi yansıtan ve anlatan bir dekorasyon tarzıdır. Var olan stillerden esinlenmek size faydalı olacağı gibi, renk uyumu ve mobilya seçimi konusunda araştırma yapmak önemlidir.

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.