Dejavü nedir
Menu

Dejavü nedir

deja baş

Bilinç durumunda ki bozuklukların sayesinde yaşanılan olayları daha önce yaşadığına inanmaya Dejavü denilmektedir. Deja Fransızcada önceden, vü ise voir yani görmek anlamına gelmektedir.

deja2

Beynimiz çok karmaşık bir sistem ile çalışır. Bazen, görüntü ve sesleri algılayamayabilir. Çok yorgun ve stresli olan durumlarda, beyin yorgunluğu oluştuğu zamanlarda dejavü sıklıkla yaşanabilir. beyin farklı lobların çalışması ile düzenini kurur. Bir lob diğerinden daha erken algılama yaptığında diğer lob bunu yaşanmış olarak kaydeder. Bunun sebeplerinden biri, nöronlardaki  küçük sapmalardır.

deja3

Dejavü‘nün tam tersi de yaşanabilir. Bu durumda kişiler tanıdıkları ve daha önce sıklıkla oldukları yerlerde kendilerini yabancı hissederler. Yapılan araştırmalarda Dejavü hayatta en az 1-2 kez bütün insanlar tarafından yaşandığı ortaya çıkmıştır. Fakat, dejavü yaşadığınızı bir süre sonra unutursunuz. Başka bir araştırma ise, yaşanan olaylar hafıza merkezimizde depolanır. Bir süre sonra bu olay zihin tarafından görüntülenmeye başlanır. Buna Flashback olarak da biliyoruz.

deja4

Dejavü yaşanması belirli sinirsel hastalıkların belirtisi olabilir. Sara nöbetlerinde sıklıkla bu nedenle karşılaşılan bir durumdur. Çocukluk ve gençlik dönemlerinde dejavü yaşanıyorsa bir hekime başvurmakta fayda vardır. Yetişkinlerde genellikle yorgunluk ve stres altında bu yaşanır.
Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.