Davranış bozukluğu
Menu

Davranış bozukluğu

Davranış bozukluğu, toplum ve yaşam tarzının kurallarına uymamak ve ihlal etmektir. Genellikle, bu ihlaller kanun önünde suç teşkil etmektedir. Davranış bozukluğu kategorisinde olan davranışlar; saldırganlık ve şiddet, mala zarar verme, çalma gibi eylemlerdir.

Davranış bozukluğu nedir?

Davranış bozukluğu ile ergenlik çağındaki tutarsız hareketler, birbiri ile alakası olan olaylar değildir. Davranış bozukluğu olan insanlarda, pişmanlık duymak yoktur ve hareketler aşırılık içinde gelişir. Psikologlara göre, davranış bozukluğu anti sosyal kişilik bozukluğu olarak tanımlanır. Davranış bozukluğu, toplumda sıklıkla görülen psikolojik bir rahatsızlıktır. Hırsızlık, tecavüz ve bilerek planlı saldırılar erkek ergenlerde sıklıkla görülmektedir. Ergenlik dönemi ile başlayan bu davranışlar, bazen ilerleyen yaşlarda tamamen biterken, bazılarında güçlenerek devam eder. Bu nedenle, ergenlik çağında çocuklar iyi gözlemlenmeli ve tedaviye bir an evvel başlanmalıdır. Davranış bozukluğu tedavisinde aile eğitilir ve sosyal olan davranışlarda çocuk ödüllendirilir. Böylece, uygun davranışların ona yararı olacağını düşünen çocuk, uygunsuz davranışlardan uzaklaşır. Psikologlar tarafından yapılan çoklu terapilerde, ergen, aile ve kendi akran grupları ile davranış bozukluğunun nedenleri konusunda ortam ve şartlar belirlenir. Sonuçta, ailelerin çocuklarında olan aşırı saldırganlık, asilik ve öfke halinin en kısa zamanda bir hekime götürülmesi gerekir. Çocuğun toplum içinde düzenini sağlayacak olan bozukluklar, hızla giderilmeli ve hastalığın anti sosyal kişilik bozukluğuna varmaması gerekmektedir. Örnek vermek gerekirse, sinirlenip kendini kaybetme, söz dalaşları, söylenenlere uymama, kızgın, öfkeli, çatacak yer arayan çocuklara davranış bozukluğu teşhisi hemen konulmaktadır.

Çocuklarda davranış bozukluğu belirtileri

Altını ıslatma, psikolojik kekemelik, parmak emme, tırnak yeme, fobi ve korkular, yeme bozuklukları ve iştahsızlık, uyku bozuklukları, mastürbasyon, içe kapanıklık, çalma, yalan söyleme, aşırı aktif olmak, saldırganlık, uyurgezerlik, bağımlılık, aşırı inatçılık, anne ve babanın istediği davranışları reddetme gibi belirtileri olabilmektedir.
Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.