Menu

Dalak büyümesi neden olur ve tedavisi

dalak

Karnın sol tarafında midenin yanında olan organa dalak denilmektedir. Yaklaşık 1 yumruk büyüklüğündedir. Süngerimsi yapıda ve yumuşak damarsal bir organdır. Dalak, zamanı dolan kan hücrelerini ortadan kaldırır ve içlerinde ki demiri tekrar vücuda verir. Bazen, dalak büyüyebilir bu tarz durumlara dalak büyümesi yani splenomegali denilir.

dalak büyümesi

Dalak, kırmızı kan hücrelerini toplar ve içinde ki demiri tekrar vücuda verir. Enfeksiyonlara karşı korumamız olan beyaz kan hücreleri dalakta olgunlaşır. Ayrıca, trombositler dalak içinde depolanır. Dalak büyük olursa bu işlevleri yerine getiremez. Fakat, hasta dalağının büyüdüğünü fark edemez. Genelde doktor muayenesi sırasında ortaya çıkar. Dalak aşırı büyümüşse, sol karın bölgesinde ağrı, erken doyma, kansızlık, yorgunluk oluşur. Ayrıca vücut, enfeksiyonlara karşı savunmasız kalır, hızla enfeksiyonlar oluşur. Dalak çok fazla kan topladığından kanama yapabilir.

Dalak büyümesi neden olur?

Dalak büyümesine neden olan pek çok faktör vardır. Karaciğeri etkileyen pek çok hastalık, virüsler, bakteriler, enfeksiyonlari kalp zarı iltihapları, sıtma, kan hücrelerinin parçalandığı hastalıklar, lösemi, lenf kanseri gibi hastalıklar dalak büyümesine neden olur. Dalak büyümesi tespiti en iyi tomografi ve ultrason ile yapılır. Belirtiler, kesin bir dalak büyümesi olduğunu göstermemektedir.

Dalak büyümesi tedavisi

Hastanın neden dalağının büyüdüğünün alt yapısı araştırıldıktan sonra, bu hastalık kontrol altına alınır. Dalak büyümesine neden olan hastalık tedavi edilemezse, dalak ameliyat ile alınabilir. Dalak olmadan yaşanabilir fakat hasta enfeksiyonlara açık hale gelir. Bu nedenle dalak ameliyatı öncesi, zatürre, menenjit gibi hastalıklara karşı aşı uygulaması yapılır. Ameliyat sonrası antibiyotikler verilir. Sıtma hastalığı olan bölgelere gitmeden önce mutlaka aşı olunmalıdır. Dalakta büyüme sorunu varsa, futbol gibi sporlardan uzak durulmalıdır. Mutlaka araba kullanırken emniyet kemeri takılmalıdır.

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.