D vitamini nelerde bulunur
Menu

D vitamini nelerde bulunur

D vitamini, belki de en önemli vitaminlerden biridir. Çünkü besinler ile alınan kalsiyum, bağırsaklardan D vitamini olmadan emilemez. Kas yapısı, kemik yapısı için gerekli olan en önemli şey kalsiyumdur. Kalsiyum eksikliği vücutta oluşursa, kalp ve solunum durmasına kadar varabilecek sorunlar yaşanacaktır. Bu nedenle, D vitamini hayati önem taşıyan bir vitamindir.

D vitamini etkileri

D vitamini, vücudun gereksinimi kadar üretilir. Karaciğerde üretilen bir tür kolesterol kana verilir. Kan içine giren bu madde, güneşten gelen ultraviyole ışınlar tarafından yapısal olarak değiştirilir ve D vitamini taslağı oluşur.  Bu taslak, karaciğerde D vitaminine dönüşür.  Bebeklerde kemik gelişimi açısından D vitamini çok gereklidir. D vitamini olmadan kemikler yeterince sert olamazlar ve bu nedenle gelişim bozuklukları olmaktadır. Çarpık ya da çengel bacaklar oluşmaktadır. Bu hastalığa raşitizm denilmektedir. Bu nedenle bir hekime başvurmak ve D vitamini takviyesi almak gereklidir.  D vitaminin gerilettiği kanser türleri ile hızlandırdığı kanser türleri vardır. Menopoza giren kadınlarda ve osteoropoza giren erkeklerd,e hekimler ilave olarak kalsiyum ve D vitamini takviyesi yaparlar. Kalsiyum ve D vitamini alınırsa, bu dönemdeki kemik erimesi ve kırıklar azalacaktır. D vitamini takviyeleri hekime gözükmeden alınmamalıdır.  Fazla miktarda alınan D vitamini, toksik etkiye neden olabilir. Bu etkiler; kilo kaybı, sinirlilik ve bulantı ile başlayacaktır.

D vitamini nerelerde boldur?

D vitamini, ülkemiz gibi güneşin çok olduğu bölgelerde az görülür. Çünkü güneş, en büyük D vitamini kaynağıdır. Bebeklere günde 30 dakika kadar güneşlenme çok faydalıdır. Yaşlı hastalarda bu, yaklaşık 1-2 saate kadar çıkabilir. En fazla D vitamini olan yiyecekler, balık yağı, balık, yumurta, tereyağı, karaciğer, et, yeşil sebzeler ve güneştir.
Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.