Çocuklarınıza bunları yapmayın
Menu

Çocuklarınıza bunları yapmayın

çocuk baş

Çocukları yetiştirmek ve sağlam karakterli yapmak anne ve babaların en büyük görevlerinden biridir. Yalnız, çocukları  yetiştirirken sıklıkla yaptığımız hatalarımız vardır. İşte, çocuklarımıza yaptığımız yanlışlar ;

çocuklar1

Çocuğunuza sınır koymayın. Eğer çocuğunuzun kendine güvenmesini istiyorsanız bu hatayı yapmayın. Tabi ki ev, arkadaş ve okul konusunda belirli sınırları olmalıdır fakat arkadaş seçimlerinde, oyun oynadığı saatlere, arkadaşları ile arasında olan anlaşmazlıklara mümkün olduğunca müdahale etmeyin. Çocuğunuz ile çok fazla arkadaş da olmayın.Arkadaş olun ama otoritenizi de hissettirin. Bir müddet sonra sizi hiç dinlemeyebilir.

çocuk 2

Çocuğun karşısında kararlı ve tutarlı olun. Evet dediğiniz şeye sonradan hayır demeyin veya hayır dediğinize sonra evet demeyin. Sizin evet dediğinize eşiniz hayır demesin. Çocuğun karşısında tutarlı ve karalı olun. Kişiliğinde tutarsızlıklar gelişebilir.

çocuk3

Çocuğunuzun olumsuz davranışlarını sürekli eleştirmeyin. Olumlu olarak yaptıklarını ön plana çıkarın ve ödüllendirin. Böylece öz saygısı gelişecek ve kendine güvenecektir.

Education

Çocuğunuzun becerilerini geliştirin ve onun yerine işlerini ödevlerini yapmayın. Bu tarz beceriler, birey olmasını ve olgunlaşmasını sağlayacaktır. Bırakın hatalı yapsın. Siz sadece destek verin ve kendisi öğrensin. Sorumluluk alsın.

çocuk5

Asla arkadaşları ile çocuğunuz kıyaslamayın. Bu aşağılık kompleksine ve güveni kaybetmeye neden olur. Bunun yerine motive edin, yapabileceğini söyleyin ve cesaretlendirin.

çocuk6
Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.