Menu

Çocuklarda tik ve tikin tedavi yolları

çocuklarda tik oluşması

Sürekli kendini yineleyen, istem dışı ve bir amacı olmayan hareketlere tik denilir. hemen hemen her yaş grubunda görülse de özellikle çocuklarda başlayan tikler tedavi edilmezse tüm hayat boyunca devam edebilir. Ses çıkarma şeklinde olan tikler, vücut hareketleri ile birlikte yapılmaya başlanırsa tıp dilinde tourette sendromu adı verilen özel bir hastalıktır.

çocuklarda tik tedavisi

Çocuklarda tik neden ortaya çıkar?

Çocuklar yaşadıkları sorunları dışarıya hareketleri ile vururlar. Bunlar öfke patlamaları, ağlama, içe kapanma, davranış bozuklukları, depresyon ve tiklerdir. Bu durumda anne ve babanın aklına gelmesi gereken şey, çocuğum bana ne anlatmak istiyor olmalıdır. Çocukluk çağında oluşan tiklerin çevresel etkenlere ve genlere bağlı olduğu düşünülür. Beyin içinde salgılanan dopaminin anormal salgı yapması da tik nedeni sayılabilir. Tikler genelde gerginlik oluşturan olaylardan sonra artar. Ailenin baskı yapması ve çevrenin komik bulması ile tik daha da ilerleyebilir. 1. Derecede yakın akrabada olan tikler çocuklarda sıklıkla görülür. En sık görülen yaşlar 7-12 yaşlarıdır.

Çocuklarda tikler kalıcı mıdır?

Tikler kalıcı ya da geçici olabilir. Çocukluk çağında görülen tiklerin çoğunluğu yetişkin döneme girerken kendiliğinden kaybolur. Geçici olan tikler, beden bölgelerinde oluşur. Fakat, bir yıldan uzun bir süre devam ederse, kalıcı olabilir.

Tik tedavisi nasıl yapılır?

Tiklerin genelde kalıcı olmasının sebebi, anne, baba veya öğretmenlerdir. Yetişkinler, çocuklarda oluşan tiklerden kaygı duyar ve sürekli olarak onları uyarır, baskı altına almaya çalışırlar. Bu tarz davranışlar tiklerin kalıcı olmasını sağlar. Öğretmenin bilgilendirilmesi ile sınıf içinde çocuğu desteklemek gereklidir. Destekleyici psikolojik tedavi ve ilaç tedavisi tik tedavisinde yararlıdır. Gerginliğin arttığı ya da yoğun ilgi durumlarında tikler ortaya daha fazla çıkıyorsa, gerginliği azaltmak tiklerin yerleşmesini engeller. Tikler, tüm bunlara rağmen yeniden ortaya çıkıyorsa çocuk ruh sağlığı doktoruna başvurulmalı ve ilaç tedavisi yapılmalıdır.

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.