Çocuklarda iştahsızlık sorununun çözümü
Menu

Çocuklarda iştahsızlık sorununun çözümü

çocuklarda iştahsızlık

Bebeklerde ek gıdaya geçiş yapılmasından sonra okul çağına hatta daha sonrasına kadar iştahsızlık şikayeti her anne ve babanın başlıca sorunudur. Bu tarz durumlarda hemen çocuk doktora götürülür hatta iştah açıcı şuruplar kullanılır. Bugün, iştah açan bu şurupların karaciğere hasar verdiği, sinirlilik haline, uyku ve uyuşukluk,  anemi, ishal ve kabızlık yaptığı bilinen bir gerçektir.

çocuklarda iştah sorunu

Çocuklarda, en hızlı büyüme ilk 1 yıl içinde olur. Bir yıl sonrasında, kalori ihtiyacı azalır ve iştahsızlık başlar. Yapılan istatistiklerde en fazla iştahsızlık çekilen dönem, 15-20. Aylardır. Anne ve babalar çocuk ne kadar yerse yesin aldığı gıdanın yetersiz olduğunu düşünür ve çocuklarının yediklerini diğer çocukların yedikleri ile kıyaslarlar. Oysa, yaş, cinsiyet, metabolizma hızı, aktivite durumu, genetik ve psikolojik etmenler nedeni ile her çocuğun yediği miktar birbirinden farklıdır. Çocukların aldığı gıdanın miktarı değil, içeriği çok önemlidir. Bu noktada önemli olan şey, çocuğun yaşına göre uygun büyüme göstermesidir. Uygun büyüme gösteren çocuk, yeterli gıda alıyordur.

Anne ve babaya iştahsız gelen çocuklar genelde yanlış beslenme alışkanlığına sahip olan çocuklardır. Çünkü yemek konusunda çocuğunda tercihleri vardır. Süt içmiyor fakat peynir yiyorsa bu kabullenilir bir durumdur. Çocuğun psikolojisi, üzüntü nefret, kıskançlık iştahı kesebilir. Çocuğun iştahı psikolojik hali ile doğru orantılıdır.

Çocuklarda iştahsızlık nasıl önlenir?

Çocuklara yemek masasına aile ile birlikte yemeye alıştırın. Yemek alışkanlığı bu şekilde başlar.

Yemek yerken, yediği yiyeceğin yararlarını ona anlatın.

Yemek yemiyor diye arkasında kaşıkla koşturmayın bu şekilde çocuğun acıkma duygusunu engellersiniz.

Düzenli olarak saatinde yemek yemeyi öğretin böylece saati geldiğinde kendiliğinden acıkacaktır.

Kardeşin yedi sen bitirmedin diyerek kıyaslamalar yapmayın, yemeği bitirdiğinde onu taktir edin fakat ödül vermeyin.

Çocuğu masada özgür bırakın ve kendisinin yemesine olanak tanıyın.

Tabağına yiyebileceği kadar yemek koyun.
Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.