Çocuk gribi nedir, nasıl bulaşır, belirtileri, teşhisi ve tedavisi
Menu

Çocuk gribi nedir, nasıl bulaşır, belirtileri, teşhisi ve tedavisi

çocuk gribi

Etkeni influenza virüsü olan grip, ateş, titreme, öksürük ve baş ağrısı gibi belirtilerle seyir gösteren bir hastalık türüdür. Üst solunum yollarını etkileyen bu hastalık oldukça bulaşıcıdır. Nadiren de olsa kulak ve sinüs enfeksiyonlarına da sebep olabilmektedir. Grip virüsü sürekli olarak genetik yapısını değiştirdiği için insanda bağışıklık bırakmamaktadır. Grip pek çok kişide bir iki haftada düzelmektedir, ancak bebeklerde, beş yaş altı çocuklarda, 65 yaş üstü kişilerde, astım ve diyabeti olan kişilerde çok daha ağır olmaktadır.

Grip soğuk algınlığı ile benzerlikler göstermektedir ve karıştırılmaktadır. Fakat grip, zatüree gibi ciddi sağlık sorunlarına sebebiyet verebilmektedir. Soğuk algınlığı daha çok burun tıkanması, boğaz ağrısı ve hapşırma şeklinde seyreder. Gripte ise ateş, ağır öksürük, baş ağrısı, halsizlik ve yorgunluk daha çok görülmektedir.

Grip nasıl ve ne şekilde bulaşmaktadır?

Grip vakaları, genellikle Ekim ve Nisan ayları arasında artış göstermektedir. Grip olan bir kişinin haşırması ya da öksürmesi ile birlikte havaya saçılan parçacıkların solunması, hasta olan kişi ile öpüşme, onun kullandığı kaşığı, çatalı ya da havlusunu kullanma ile bulaşmaktadır. Grip bulaşan kişide belirtiler birkaç gün içinde görülür.

Grip belirtileri nelerdir?

Gribin tipik özelliği yüksek ateş ve ağrı ile başlamasıdır. Sonrasında da boğaz ağrısı, burun akıntısı, baş ağrısı, yorgunluk ve öksürük ile devam etmektedir. Bazen bulantı ve kusma da görülebilmektedir. Yaklaşık 3-6 gün içinde düzelme görülmeye başlar ancak, öksürük ve yorgunluk hali 1-2 hafta kadar daha sürebilmektedir. Şayet grip bu sürelerden daha uzun devam ediyorsa ve düzelme görülmüyorsa doktora gidilmelidir. Yüksek ateş durumu 3 günden fazla sürerse, nefes alma sorunu ortaya çıktıysa, çocukta bilinç bulanıklığı oluyorsa, belirtiler düzelip tekrara başlamışsa, çocuk yeterli miktarda sıvı tüketemiyor ve sıvı kaybı durumu söz konusu ise, idrarda azalma yaşanıyorsa, ağzında kuruluk oluyor, ağladığında gözyaşı gelmiyorsa ve uyuklama halinden çıkamıyorsa kesinlikle doktora görünmelidir.

çocuk gribi tedavisi

Grip Teşhisi ve tedavisi;

Grip teşhis ve tanısı klinik bulgulara dayanarak konulmaktadır. Burundan ya da boğazın içinden sürüntü örneği alınarak teşhis edilse de bu pek fazla kullanılmaz. Şayet, akciğer enfeksiyonu şüphesi var ise akciğer filmi çekilir.

Grip tedavisinde en iyi yöntem destekleyici tedavilerdir. Yüksek ateş ve ağrılar için ateş düşürücü ve ağrı kesiciler verilmektedir. Grip olan çocuklara aspirin vermekten kaçınılmalıdır. Çünkü aspirin, Reye sendromu denen ölümcül bir duruma sebebiyet verebilmektedir. Çocuğa bol sıvı verilmeli, okula ya da dışarı çıkarılmadan dinlenmesi sağlanmalıdır. Çocuğun yattığı odada rahat nefes almasını sağlamak için buhar makinesi kullanılabilir. Doktor kontrolünde antibiyotik içermeyen ilaçlar kullanılabilir. Burna yerleşmiş olan virüsleri azaltmak ve solunumu rahatlatmak için serum fizyolojik tedavisi oldukça önemlidir. Günde 3-4 defa burun pasajının içini açacak şekilde, daha ziyade beslenme ve uyku öncesi kullanılması önerilmektedir. Gribe karşı bazı özel ilaçlar da mevcuttur. Bu ilaçlar hastalığın süresini kısaltmakta ve çok daha kısa zamanda düzelme sağlamaktadır. Hastalığın ilk 48 saatinde kullanılması daha etkili olmaktadır, ancak doktor kontrolünde kullanılmalı ve her grip vakası için doktor tavsiyesi dışında kullanılmamalıdır.

Gripten korunma yöntemleri;

Gripten korunmanın en etkili yöntemi aşıdır. Grip aşısı için en iyi zaman Ekim ve Kasım aylarıdır.İlk defa aşılanan 9 yaş altındaki çocukların birer ay ara ile iki doz, 9 yaş üzeri çocuklarda da bir doz aşı yapılması uygundur. Yapılan grip aşısı o sene için gribi ya tamamen önler ya da hafif geçirilmesini sağlar. Grip aşısını 6-24 aylık çocukların, uzun süreli aspirin kullanan çocukların, savunma sisteminde bozukluk olanların, 65 yaş üştü yaşlıların ve sağlık çalışanlarının yaptırmaları tavsiye edilmektedir. Hamileler, yüksek ateşi olanlar ve yumurta alerjisi bulunanlar doktora görünmeden aşı yaptırmamalıdırlar.

Gribe karşı alınacak önlemler;

Gripten korunmak için ellerin sıklıkla yıkanması, grip olan kişilerden olabildiğince uzak durulması, hapşırma ya da öksürme esnasında ağız yolunun kapatılması, hasta kişilerin kullandığı kaşık, çatal, bardak ve havlu gibi eşyalarının kullanılmaması gribe yakalanmamak için gerekli olan önlemlerdir.
Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.