Menu

Çocuk evliliklerinde lider ülkeler

çocuk evliliklerinin olduğu ülkeler

Sahra altı Batı Afrika ve Güney Doğu Asya’da hala çocuk yaşta evlilikler devam ettirilmekte. Bu durumun devam etmesinin en büyük nedenleri olarak yoksulluk, eğitim yetersizliği, sağlık hizmetlerinden yararlanamam, şiddet ve dini inanışlar gösterilebilir. Uluslar arası kadın araştırma merkezi verilerine göre dünyadaki çocuk yaştaki kızların üçte biri 18 yaşın altında evlendiriliyor. İşte, çocuk evliliklerinde lider ülkeler;

nijer

Nijer: Bu ülkedeki kızların %75’i 18 yaşın altında evleniyor. Nijer’de uzun yıllardan beri kuzeydeki yakın ailelere sınırdan kızlar satılıyor. Bu durum daha çok hiçbir geliri olmayan ailelerde yaşanıyor. Kanunlara göre kız çocuklarının evlenme yaşı 15 olarak belirlenmiş olsa da daha küçük yaştaki çocuklar hala artarak evlendirilmektedir.

çad

Çad: Ülkedeki kız çocuklarının %68’i 18 yaşından önce evlendiriliyor. UNICEF, birkaç yıl önce çocuk evliliklerine hayır adı altında bir proje başlattı. Evlenmek istemeyen kız çocuklarına güvenli bir sığınak sağlamayı hedefleyen bir proje bu. Bu sayede ülkede evlenmek istemeyen kızlar ailelerine karşı gelmeye başladı, ancak erkekler bu durumdan oldukça rahatsız.

orta afrika cumhuriyeti

Orta Afrika Cumhuriyeti: Çad’da olduğu gibi bu ülkede de evlendirilen kız çocuklarının %68’i 18 yaşın altında. Evlilik yaşı yasa ile düzenlense bile, geleneksel altyapı bunun uygulanmasını zorlaştırıyor.

bangladeş

Bangladeş: Bangladeş’te de 18 yaşın altında evlenen kız çocuklarının oranı %66. Bangladeş hükümeti çocuk evliliklerini toplumsal bir sorun olarak görüp, kız çocuklarının okumaları için burs imkanları sağlayarak büyük bir hamle yaptı. Teknik olarak 1929 yılından beri 18 yaşın altında kız çocuklarının evlendirilmesi yasak, ama pratikte geçerliliğini koruyamamıştır.

gine

Gine: Gineli kız çocuklarının da %63’ü 18 yaşından önce evlendiriliyor. Diğer bir deyişle her 5 Gine’li kız çocuğundan 3’ü 18 yaşının altında evleniyor. Çocuk evliliklerinin önüne geçilmesinde eğitimin öne çıktığı ülkelerden biridir. Eğitimine devam eden kızlarda bu oran yüzde 27’ye kadar düşüyor.

mozambik

Mozambik: Kız çocuklarının 18 yaş altındaki evlenme oranı bu ülkede %56. Ülkedeki kız çocukları şiddet, sömürü ve istismar konusunda mağdur durumda. Cinsel istismara maruz kalan kadınların oranı %34 gibi çok yüksek bir rakam. Okula giden kız ve erkek çocuklarının bile %8’i cinsel istismara, %35’i ise cinsel tacize uğramaktadır. Bu nedenle erken yaşta evlilikler hala sürüyor.

mali

Mali: Kız çocuklarının %55’i hala 18 yaşın altında evlendirilen bir ülke. Ama yine de bu ülke için iyi bir haber var. 2013 yılından önce %65 olan bu oran bugün %55’e kadar gerilemiş durumda.