Cinsiyet belirleme Pgt (Preimplantasyon Genetik Tanı)
Menu

Cinsiyet belirleme Pgt (Preimplantasyon Genetik Tanı)

cinsiyet nasıl belirlenir
Cinsiyet belirleme Pgt (Preimplantasyon Genetik Tanı)
PGD uygulaması tüp bebek tedavisinde kullanılır. Burada amaç, oluşan embriyoların genetik taramalarının yapılması ve sadece sağlıklı olanların anneye transfer edilmesidir. Bu işlemde bebeğin cinsiyeti de belirlenebilir. Fakat, cinsiyet belirleme ülkemizde yasaktır.

cinsiyet belirleme

 

PGD’nin faydaları nelerdir?

PGD’nin en büyük faydası düşük oluşumunu azaltmasıdır.

Gebeliğin bir süre sonra sonlanmasını engeller,

Çoğul gebelik riski biter,

Tekrarlayan tüp bebek uygulaması ekonomik ve psikolojik yükünü bitirir.

Tüp bebek tedavisinin başarısını arttırır.

PGD kimlere uygulanır?

İleri yaşlarda olan anne adaylarında sağlıklı embriyo seçimi sağlıklı bebek doğurmayı sağlar,

İki veya daha fazla tüp bebek denemsi yapan ve başarısız olan çiftlere,

Tekrarlayan düşük yaşayan çiftlere,

Akdeniz anemisi, orak hücre anemisi, kistik fibrosiz, SMA gibi tanısı olan gen hastalıkları taşıyan çiftlere,

Önceki gebeliğinden genetik hastalıklı çocuk sahibi olanlara,

Kromozom bozukluğu olan anne adaylarına,

Erkek inferlitesi olan durumlarda,

X kromozomuna bağlı geçiş yapan hastalıklarda uygulanır.

Mikrosort ile cinsiyet belirleme nedir?

Spermin aşılama veya mikroenjeksiyon uygulaması öncesi, kız ve erkek embriyoyu oluşturan kromozomları ayrıştıran yönteme mikrosort adı verilmektedir. Mikrosort yöntemiyle kız çocuğu olma olasılığı %90, erkek çocuğu olma olasılığı da %80 dolaylarındadır.

PGT ile Mikrosort ve PGT arasında olan farklar:

PGT ile yapılmakta olan tüp bebek uygulamalarında döllenme için alınan sperm hücreleri X ya da Y kromozomu taşırlar. Bundan dolayı da, dölleme işlemine rastgele alınan spermler nedeniyle istenen cinsiyette embriyo olması olasılığı düşmektedir.

Bu duruma örnek vermek gerekirse; 10 adet yumurta toplandığını varsayalım. Anne adayından alınan bu yumurtaların mikrosort yapılmadan rastgele spermlerle döllendiğinde, oluşan embriyoların yarısı erkek yarısı da kız embriyo olmaktadır. Bu embriyolardan bazılarının sağlıksız olduğu düşünülürse, ailenin istemiş olduğu cinsiyete ait embriyo sayısının sınırlı sayıda olduğu görülür.

Mikrosort yöntemiyle spermler döllendiğinde ise, yine aynı örnekten yola çıkarsak; 10 adet yumurta alındığını düşünelim. Bu yumurtaların da mikrosort yöntemiyle ayrıştırılıp döllendiğini varsayalım. Bunun neticesinde de ortaya çıkacak olan sonuç, %80-90 oranlarında istenen cinsiyette embriyonun oluşması olacaktır. Bu da 8-9 adet istenen cinsiyete ait embriyo anlamına gelmektedir. Embriyoların bir bölümünün sağlıksız olduğunu düşünsek de çok sayıda istenen cinsiyette embriyo kalmaktadır. Bunun anlamı da istenen cinsiyette bir bebek için gebelikte başarı sağladığı gibi, ilerideki gebelik planları için kullanılabilecek dondurulmuş embriyoların olmasına imkan tanımaktadır.
Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.