Çin’in terk edilmiş gibi olan 5 güzel yeri
Menu

Çin’in terk edilmiş gibi olan 5 güzel yeri

China Mall

Dünyanın ekonomik açıdan en fazla büyüme gösteren ülkelerin başında gelen Çin‘de büyük bir yapılaşma ve gelişme yaşanmakta, dolayısıyla yeni ve büyük şehirler, alışveriş ve eğlence merkezleri birbiri ardına yapılmakta. Ancak, öyle yerler var ki her şeyi tamam olmasına rağmen sanki terk edilmiş birer hayalet şehir ya da yapılar gibi durmakta. İşte, Çin’in terk edilmiş gibi olan 5 güzel yeri;

Chenggong

Chenggong: 100 bin yeni dairenin bulunduğu kasabada hiçbir yerleşim bulunmuyor. Asya’nın en büyük hayalet kasabası diyebiliriz. Her türlü sosyal imkanın bulunduğu kasaba hala boş.

China Mall

Dongguang Alışveriş Merkezi: 10 milyon nüfuslu bir kentin eteklerinde inşa edilen bu alışveriş merkezi hem dünyanın en büyük alışveriş merkezi, hem de en boş olan alışveriş merkezi durumunda. 2005 yılında tamamlanmış olan Alışveriş merkezinde bulunan 1500 mağazanın büyük çoğunluğu boş durumda.

China Ordos

Kangbashi: 1 milyon insanın yaşayacağı şekilde tasarlanan şehirde şu anda 28 bin kişi yaşıyor. Yüksek metrekare fiyatları nediyle insanların yerleşmeye pek can atmadığı bir şehir olmuş.

China Thames

Thames şehri: Eski İngiliz kasabası olan Thames’in birebir bir replikası, ancak boş. Shangai’ye 30 km mesafede yer alan bu kasaba, her şeyiyle tipik bir İngiliz kasabası görünümünde. Çok az kişinin yaşadığı kasabaya yeni evliler ve turistler akın ediyor sadece.

China Wonderland

Wonderland Eğlence Parkı: Asya’nın en büyük eksiği olan eğlence merkezi için 1990’ların başında temeller atıldı. Ancak çiftçilerle yerel yönetimin anlaşmazlıkları nedeniyle 1998 yılında inşaatı durduruldu. Şimdilerde yarım kalan yapıların arasından otlar ve bitkiler büyümekte. Artık terk edilmiş bir durumda.
Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.