Cilt yapısını bozan şeyler
Menu

Cilt yapısını bozan şeyler

güzel cilt

Cildinize iyi bakmak, kadın ve erkek için gereklidir. Bu sayede, genç görünürken kendimize saygımızı, yaşam sevincimizi kazanırız. İşte, yıllara meydan okuyan görünüm için yapılması gerekenler ;

sigara içmek

Yapılan araştırmalarda, sigara içenlerin içmeyenlere göre yaklaşık 3 yıl daha yaşlı gözükmesidir. Sigara oksijenin yeterli düzeyde vücutta gezmesine engel olduğu gibi toksin etkisi ile gözenekleri kapıyor ve cildin kırışmasına neden oluyor.

alkol almak

Çok alkol vücutta iltihaplanmayı arttırdığı gibi, toksin etkisi yaratıyor. Haftada 1-2 kez alkol almaktan tabi ki bahsetmiyoruz. Bahsettiğimiz, her gün ve çok miktarda alkol kullanmak.

yüzü yıkamak

Bayanlar, mutlaka makyajını eve gelince temizlemelidir. Yüzde kalan makyaj cildin nefes almasını zorlaştırırken, sivilce ve kırışıklıklara neden oluyor.

yanlış ürün

Cilt tipinize uygun ürünleri kullanın. Cilt yapınıza uygun olmayan nemlendirici ve benzeri ürünler ciltte hasar yaratır. Yağlı ciltler, salisilik asit içeren ürünler, hassas ciltler süt bazlı, karma ciltler yağlı ciltliler için ürünleri seçmelidir. Kuru ciltliler, temizleyici krem kullanmalıdır.

makyaj fırçası

Cildinizde kullandığınız makyaj malzemeleri olan fırçalar kesinlikle temizlenmelidir. Yüzünüzde bakteri oluşumunu engellemek için mutlaka fırçaları temizleyin ve öyle kullanın.

uyku

Düzenli ve sağlıklı uyku uyumanın faydaları saymakla bitmiyor. Cildinizin ve vücudunuzun dengesi için sağlıklı uyku uyumaya ve buna vücudu alıştırmaya dikkat edin.

beslenme

Dengeli beslenmemek, cilt yapınızı bozar. Meyveleri, sebzeleri çiğ tüketmeye çalışın.  Günde 6 öğün yemek yeyin. Bol su için. Dengeli beslenme cilt yapınız kadar, sağlığınızı da düzenleyecektir.

güneşlenmek

Güneş altında çok kalmak ve bronzlaşmak cildinizi yaklaşık 5 yıl daha yaşlandırır. Cildin renk değiştirmesi, kendini korumaya çalışmasıdır unutmayın.
2 Comments
  1. Anonim Cevapla

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.