Menu

Cilt lekesi nasıl geçer

Ciltte oluşan lekeler, derimize rengini veren melanosit hücrelerinin ürettiği, melamin pigmentinin birikmesi ile oluşur. Kimyasal maddeler, hamilelik, güneş, hormon sorunları nedeni ile oluşabilir. Bu gün kullanılan lazer, kimyasal peeling ve doğal bitki maskeleri ile bu lekeler silinebiliyor.

Cilt lekeleri nasıl geçmektedir?

IPL lazer sistemi, aslında tam manası ile lazer olmayan bir uygulamadır.  Bu uygulamada, ciltteki melamin pigmentine çalışılır. Bu yoğunluğun olduğu noktalarda kabuklanmalar oluşur. İki hafta kadar sonra kabuklanma ortadan kalkar ve sağlıklı cilt dokusu ortaya çıkar. İşlem yapılan bölge güneşten kesinlikle korunmalıdır bu nedenle uygulama yapılan dönem kış dönemi olmalıdır. Aynı zamanda ciltte Kolajen artımı olduğundan ciltte yenilenme, gençleşme ve iyileşme görülmektedir. Yaklaşık 4-5 seans ile lekeler giderilir. Lazer uygulaması ise güneş, gebelik, çiller, akne lekelerinde çok etkilidir. Doğumsal oluşan lekeler dışında, yaklaşık %90-95 oranında başarı sağlanmaktadır. Doğumsal lekelerde lekenin derinliği ve genişliğine bağlı olarak başarı şansı değişmektedir. Çil tedavilerinde, genelde kimyasal peeling ve lazer uygulaması yapılmaktadır. Kimyasal peeling uygulamasında lekelerin boyutları küçülür ve renkleri soldurulur. Gebelik lekelerinde ise, hormon değişikliği ve kullanılan hormon hapları sayesinde, ciltte kahverengi lekeler oluşur ve bu lekelerde, genelde lazer ile soyma işlemi uygulanmaktadır. Destek olarak, kimyasal peeling de uygulanabilir.

Güneş lekeleri, doğumsal lekeler, gebelik lekeleri, akne izleri, çiller ve yaşlanmaya bağlı olan lekelerin yaklaşık %90’ı tedavi edilebilir. Fakat tedavi edilemeyen, sadece renk solması yapılabilen lekeler de vardır. Bazı lekeler ise, güneşe çıkıldığında tekrar başlamaktadır. Bu nedenle, güneşten korunmak çok önemlidir. Yüksek faktörlü ve güneşten koruyan güneş yağları kullanmak bu nedenle gereklidir. Ayrıca, cilt lekelerini engellemek için, evde hazırlanan doğal maskeler de kullanılabilir. Örneğin domatesli, yoğurtlu ve limonlu maskeler cilt lekelerine iyi gelenlerdir.

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.