Cilt Lekeleri Nasıl Geçer ?
Menu

Cilt Lekeleri Nasıl Geçer ?

cilt-lekeleri-nasil-gecer

 

Cilt lekeleri neden olur?

 

Cilt bakımı konusunda özellikle kadınların bir çok tarif denediği ve en çok muzdarip olduğu durumlardan biri cilt lekeleridir. Cilt lekeleri için çoğu kez cilt lekeleri tedavisi konusunda araştırma yapan kadınların aynı zamanda hamilelikte oluşan cilt lekeleri nasıl geçer, kahverengi cilt lekeleri nasıl geçer, yüzdeki cilt lekeleri nasıl geçer gibi soruları da sıklıkla araştırdığı ve cilt lekeleri için kesim çözüm yollarını bulmaya çalıştıkları görülmüştür.

 

Cilt lekelerinin oluşmasına en büyük sebep olarak cilde uygun olmayan ve yanlış tercih edilen kozmetikler, güneş ışınlarına aşırı derecede maruz kalma, güneş ışınlarının altına cilde herhangi bir koruyucu sürülmeden çıkılması, sivilcelerin ciltte iz bırakması gibi sebepler gösterilebilmektedir.

 

cilt-lekelenmesi-problemi

Bahsedilen bu nedenlerden ötürü oluşan cilt lekelerinin giderilmesi adına uygulanacak en faydalı müdahaleler, doğal ürünlerle oluşturulacak bitkisel kürlerin lekelerin üzerine sürülmesi işlemleridir. Bunun dışında tabi ki tercihe göre ve maddi imkanların elverdiği noktayla bağlantılı olarak kaliteli kozmetik cilt bakım ürünlerini ve güzellik merkezlerinde uygulanacak lazer tedavilerini de tercih etmek mümkün olmaktadır.

 

Yüzdeki az önce anlattığımız sebeplerle bağlantılı olarak oluşan lekelenmelerin ve bununla birlikte ilerleyen yaşlarda ciltte renk pigmentlerinin olumsuz etkisiyle birlikte oluşan kahverengi lekelerin giderilmesi adına piyasada bulunan pek çok tarifi araştırarak, cilt tipinize ve cilt sorununuza en uygun uygulamayı bulup doğal yöntemlerle sorunlarınızdan kurtulmayı denemek en basit çözüm yolunuz olmalıdır.

 

cilt-lekelerine-cozumler

 

Cilt lekeleri nasıl yok edilir?

Cilt lekeleri nasıl giderilir konusunda uygulanabilecek cilt lekeleri için elma sirkesi uygulaması veya cilt lekeleri için krem yapımı gibi uygulamalar oldukça revaçta olan uygulamalardır. Bu tip uygulamaların içeriği ve kullanım sıklığı ise şu şekilde ilerlemektedir;

 

  • Yumurtalı ve ballı cilt maskesi : Bir adet yumurtanın beyazını bir kabın içerisinde köpük köpük hale gelene kadar çırptıktan sonra, üzerine yarım tatlı kaşığı miktarında balı ve iki tatlı kaşığı miktarında sütü de ekleyip tüm malzemeleri aynı kabın içerisinde karıştırmanız gerekmektedir.

 

cilt-lekelerinden-kurtulma

 

  • Hazırladığınız malzemeyi cildinize uyguladıktan sonra on dakka yüzünüzde beklettiğiniz bu maskeyi soğuk suyla yıkayıp yüzünüzden çıkarmanız yeterli olacaktır. Uygulamayı her dört günde bir olacak şekilde üç ay düzenli olarak uyguladığınız taktirde cildinizde ciddi bir düzelme görmeniz mümkündür.

 

  • Ciltteki ağda lekeleri için deniz tuzlu maske : Yüzünüze yetecek miktarda ayırdığınız bebek yağının üzerine yine yüzünüze yetecek miktarda göz kararı deniz tuzu ekledikten sonra, bu malzemeye bir çay kaşığı miktarındaki lavanta yağını da karıştırarak banyo yaparken cildinizde lekelerin olduğu bölgeye sürüp masaj yaparak ovalamanız yeterli olacaktır.

 

cilt-lekelerine-dogal-mudahale

Cilt lekeleri için üzüm sirkeli maske 

  • Yarım tatlı kaşığı miktarındaki üzüm sirkesini, yarım tatlı kaşığı miktarındaki suyu ve yarım tatlı kaşığı miktarındaki limon suyunu bir kabın içerisinde karıştırdıktan sonra, bir makyaj pamuğu yardımıyla masaj yaparak bu malzemeyi yüzünüze sürmeniz gereklidir.

 

  • Yarım saatlik bir sürenin ardından da soğuk suyla yüzünüzü yıkamanız yeterli olacaktır. Bu uygulamayı her hafta bir sefer yaptığınızda, cildinizdeki lekelenmelerde ciddi miktarda bir azalma gözlemlemeniz mümkündür.

 

cilt-lekeleri-icin-bitkisel-yontemler

Cilt lekeleri için maydanozlu ve limonlu maske :

  • Bir demet taze maydanozu doğrayıp 15 dakikalık bir süreçte kaynattıktan sonra, oda sıcaklığında bu malzemeyi ılıklaşması için bekletin ve ardından süzdürün.

 

  • Süzülmüş haldeki malzemenin üzerine beş yemek kaşığı miktarında taze sıkılmış limon suyunu da ekledikten sonra malzeme bitene kadar her gün bu karışımı yüzünüze sürmeniz yeterli olacaktır.

Cilt lekeleri için soğanlı maske :

  • Yüz gram miktarındaki soğanın kabuklarını soyup bir kabın içerisine rendeledikten sonra, üzerine üç yemek kaşığı miktarındaki doğal akasya balını da ilave etmeniz gerekmektedir.

 

  • Karışım haline getirdiğiniz bu malzemeyi lekelenmelerinizin olduğu bölgelere sürerek 15 dakikalık bir bekleme süreci geçirmelisiniz. Ilık suyla maskeyi yıkamanız ve düzenli olarak uygulamanız cilt lekelenmelerinizde ciddi bir yok oluş sağlayacaktır.Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.