Menu

Cilt kuruluğunun verdiği zararlar

cilt1

Kış aylarının gelmesi ile en büyük problem olan cilt kuruluğu aslında pek çok rahatsızlığı da beraberinde getiriyor. Özellikle kuru ve nemli olmayan şehirlerde oturan insanlarda bu çok daha fazla görülebilen bir durumdur.

cilt4

Kaloriferli bir evde yaşıyorsanız yeterince nem olmayan ortamlar cildin hızla kurumasını sağlıyor. Elleriniz ve dudaklarınız kuru ve çatlaklar varsa evde ki ortam havası çok kurudur. Bu durumda ev içinde nemlenmeyi sağlamak için kalorifer üstüne bir tas su koyabilirsiniz. Buna ek olarak soğuk ve rüzgarlı havalar kuruluğu arttırır. Bu tarz günlerde dışarıda çok olmamak veya nemlendirici kullanmakta fayda vardır.

cilt3

Bol sabun ve şampuan kullanıyorsanız cildinizde ki kuruma hızla artabilir. Çünkü, bu tarz ürünler ciltte olan yağı alır ve cildin hızla kurumasını sağlar. Uzmanlar daha az sabun ve şampuan kullanılmasını öneriyor. Üstelik kıyafetlerimizde dikkat etmekte fayda vardır. Deriye sürtünme yapan dar pantolonlar ve bluzların giyilmesinden uzak durmakta fayda vardır. Bu tarz ürünler deriye sürtünerek çok daha fazla kurumasına hatta kepeklenmesine neden olurlar.

cilt2

Cilt kurumasının başlıca yarattığı etki kaşıntı ve egzamaya neden olmasıdır. Zamanla bakteriyel enfeksiyonlar ve mantar hastalığı başlayabilir. Deride geri dönüşü olmayan bu rahatsızlıklar hem görüntüsel olarak sıkıntılara hem de rahatsız edici olaylara neden olmaktadır. Üstelik, deri sorunlarının tedavisi zor ve zahmetli olmaktadır. Tedavi ile geçen sorunlar stres ve ortam şartları ile kendini rahatlıkla tetikleyebilir.

cilt baş

Tüm bu nedenler ile cilt kuruluğunun önüne geçmekte fayda vardır. Banyo sonrası veya dışarıda geçirilen zamanlardan sonra nemlendirici kremler ile cildin yağ ve su dengesi korunmalıdır. Bol su tüketilerek cildin esnekliği sağlanmalıdır. Ev içinde ve çalışma ortamınızda ortam havası nemlendirilmelidir.

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.