Cilt kırışıklıkları neden olur
Menu

Cilt kırışıklıkları neden olur

kırışık baş

Cildimiz zamanla kırışmaya başlar ve esnekliğini kaybeder. Bazen çok genç yaşlarda oluşabilen bu kırışıklıklar, çok can sıkıcı olabilirler. Cilt üzerinde kırışıklığı arttıran nedenler nelerdir? İşte, liste;

kırışık4

Cilt üzerinde kırışıklığın çok hızlı gelişmesinin sebeplerinden en önemlisi, güneş ışınlarıdır. Bronzlaşmak uğruna güneşin altında uzun saatler kalmak cilt yapısının ciddi manada zarar görmesine neden olmaktadır. Aslında güneşte bronzlaşmak, cildimizin verdiği bir yardım sinyalidir. Biz kendimizi belki güzel hissediyor olabiliriz ama ultraviyole ışınları cildi hızla kırıştırır ve yaşlandırır.

Bazıları, kış aylarında da bronz gezmek istiyor bu nedenle solaryuma giriyor. Solaryum da kullanılan ışın, güneşin ışığı olan ultraviyole A’dır. En tehlikeli ışındır. Cildin derin tabakalarına rahatlıkla inebilir ve cildin hızla yaşlanmasını sağlar.

kırışık1

Mimik izleriniz ciddi manada kırışıklıklara neden olur. Bu nedenle, güneşe çıktığınızda gözlerinizi kısıyorsanız güneş gözlüğü kullanın. Mümkün olduğunca mimiklerinizi yapmamaya şartlanın. Hatta yüz egzersizleri yapmaya başlayın.

Yüzükoyun yatma alışkanlığınız varsa, deriniz katlanıyor ve kırışıklıklar artıyor demektir. Özellikle yaşınız 30 üstündeyse uyku şeklinizi değiştirin ve yüzükoyun uyumayın.

kırışık3

Sigara cildin düşmanıdır. Sigara kullanıyorsanız, 20’li yaşlarda cildiniz soluklaşır ve 30’lu yaşlar sonrası kırışıklıklar hemen artar. Bu nedenle sigarayı bırakın.

A.C,E, selenyum, demir, bakır, çinko içeren çeşitli vitamin ve antioksidanlar cildin kırışmasının önüne geçer. Beslenmenize bu vitamin ve minareleri ekleyin.

kırışık2

Hızlı kilo alıp vermek cildi gevşetir ve sarkmalara neden olur. Bu nedenle kilonuza dikkat edin. Peeling ve anti-aging bakımı mutlaka yapın.

Kozmetikleri alırken katkı maddesi az ürünleri tercih edin.Az makyaj yapın ve cilde nem veren ürünler tercih edin.

Stresten mümkün olduğunca uzak durun ve kendiniz ile barışın. Stresli olduğunuzda kaslarınız kasılır ve bu da çizgilerin oluşmasına neden olur. Stresli durumlarda mümkün olduğunca masaj yaptırın. Yoga yapın.

 
Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.