Cilt kanseri
Menu

Cilt kanseri

baş

Cilt kanserinin erken teşhisinde en önemli olan konu vücudumuzda gelişen benlerdir.  Benlerin renklerinin ve şekillerinin değişimi, büyümesi, üzerinde kabarıklık ve yara olması cilt kanserinin başlıca belirtilerinden sayılabilir. İşte, cilt kanseri ile ilgili bilmediklerimiz;

cilt 1

Cilt kanseri teşhisinde benler çok önemlidir. Melanom yani renklenme şeklinde başlayan cilt kanseri ben ile karıştırılabildiği gibi var olan bir ben kansere dönebilir. Ne yazık ki, melanom şeklinde gelişen cilt kanseri çok hızlı yayılan ve en tehlikeli kanser türlerindendir. Fakat, her kanser türünde olduğu gibi erken teşhis hastalığın %90 iyileşmesini sağlamaktadır.

cilt2

Cilt kanseri için benler takibe alınmalıdır. Ben çapı 6 mm.’den küçük olmalı, kaşınma, kanama ve üstünde yara oluşursa hekime gözükülmelidir. 50 yaş üstü olanlar, vücudunda fazla beni olanlar her yıl düzenli cilt muayenesi olamalıdır. Vücut 30’lu yaşlara kadar ben geliştirebilir. Fakat 35 yaş üstü çıkan benler mutlaka kontrol edilmelidir.

cilt 4

Deri muayeneleri yapılırken, dermotoskopi adı verilen mikroskop ile benler ve deri incelenir. Vücutta bulunan benlerin haritası çıkarılır. Her kontrolde bu benlerin durumu bu haritalara göre yapılır. Yani arşivlenir.

 
Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.