Menu

Çilek reçeli nasıl yapılır

çilek baş

Çilek çok kuvvetli bir antioksidandır. Vücutta bağışıklık sistemini onarmadan cilt güzelliğimize kadar çok etkileri vardır. Çilek ayrıca tadı ile çok sevilen bir meyvedir. Çilek mevsiminin başladığı şu günlerde çilek reçeli yapmanın tam zamanı. İşte, nefis bir çilek reçeli tarifi ;

çilek reçeli1

Malzemeler ; 2kg. çilek, 2 kg. şeker ve 1 limon. Çilekler iyice yıkanıp ayıklanır. derince bir tencereye koyularak üstüne şeker eklenir. Sabaha kadar bekletilir. İstenilen kıvama kadar kaynatılır. Kaynama işleminde üzerinde oluşan köpükler kevgir yardımıyla alınır ve 1 limon suyu ilave edilerek ocaktan indirilir.

çilek reçeli2

Çilek reçeli yaparken püf noktaları ; Kaynamakta olan tencerenin ateşini kısın ve çok karıştırmadan devam edin. Köpükleri mutlaka temizleyin. yaklaşık 15 dakika kadar sonra hafif koyulaşacaktır. Bu kıvamı anlamak için kaşık ile test edin. kaşıktan su gibi akmaması gerekiyor. Kıvam koyulaşınca limon suyu ekleyerek 2-3 dakika kadar kaynatın ve ocaktan alın.

çilek3

Çilek reçelinizin malzemelerini aynı oranlarda arttırabilirsiniz. Limon suyu yerine limon tuzu kullanırsanız, reçeliniz çok uzun süre dayanır. Çilek üzerinde olan köpüklenmeyi almazsanız şekerlenme yapar. Reçeliniz tam soğumadan kavanoza almayın, küflenme yapar. reçel ne kadar koyu olursa o kadar uzun dayanır. Kaynatırken altını kıstıktan sonra 20 dakika kadar kaynatırsanız ideal kıvam elde edilir.

çilek4

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.