Çikolatanın tarihi
Menu

Çikolatanın tarihi

çikolata baş

Çikolata tadı ve verdiği enerji ile hepimizi mutlu eden bir yiyecektir. Uzun yıllardır, yediğimiz çikolatanın tarihi ise çok eskilere dayanmaktadır. İşte, çikolatanın tarihi ;

çikolata1

Yaklaşık 4.000 yıl kadar önce Honduraslı yerliler, kakao çekirdeklerinden içecek üretip, içmeye başlamışlardı. Böylece çikolatanın keşfi yapılmıştı. Çikolata kelimesi, Aztek dilinde xocoltl kelimesinden gelmektedir. Çikolata o dönemde dini ritüellerde sıcak olarak tüketilmeye başlandı. Hatta Aztek ve Mayalarda o kadar önemli ve değerliydi ki, alışverişlerde para yerine kakao kullanıldı.

çiko2

Aztekler’de kakao, cennette yetişen iyilik ve kötülük ağacının  yeryüzündeki temsilcisidir. Çikolata, Kristof Kolomb tarafından keşfedilerek, gemilerle  İspanya’ya oradan da tüm Avrupa’ya yayılmıştır. Dünya tarafından tam fark edilmesi ise 16. yüzyıl başlarında gerçekleşmiştir.

çikol3

Avrupa’da önceleri soylu kesmin ağzını tadlandıran çikolata, Sanayi devrimi ile halk tarafından da tüketilmeye başlandı. 1.700’lü yıllarda, kakao yağı bulunarak kalıp çikolata yapımı başlandı. Henri Nestle, sütte suyu buharlaştırarak süt tozu üretimini bulunca çikolata da devrim yaşandı.  İsviçre’de ilk sütlü çikolata yapıldı. Böylece Nestle dünyanın ilk çikolata üreten fabrikası oldu.

çikolata4

 

 
Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.