Menu

Cep telefonları nasıl çalışır

cep telefonu

Baz istasyonu olmadan cep telefonlarının çalışması mümkün değil. Cep telefonları sesli arama ve diğer hizmetler için RF alanlarını kullanırlar. Bunu sağlamak için en yakındaki baz istasyonuna bir RF sinyali yollanır. Sinyali alan baz istasyonu sinyali dijital santrale yollar. Buradan da ana telefon şebekesine yönlendirilir. Bu ana telefon şebekesi de başka bir baz istasyonu vasıtasıyla sinyali alıcı olan telefona ulaştırır.

baz istasyonu

Cep telefonları, en iyi ve en kaliteli sinyali sağlayan baz istasyonuyla otomatik olarak iletişim kurar. Genellikle de bu en yakında bulunan baz istasyonudur. Cep telefonu baz istasyonundan uzaklaştıkça sinyal azalır ve zayıflar. Cep telefonu böyle bir durumda kendi RF alan şiddeti ayarlarına döner. Bu sayede de bağlantılı olduğu baz istasyonuyla bağlantının devam etmesi için minimum Seviyesini korumuş olur.

cep telefon çalışma sistemi

Baz istasyonlarının her birinin kapsadığı alana hücre denmektedir. Bu hücreler de kendi içinde üç sektöre ayrılırlar. Komşu hücrelerin sektörleriyle örtüşen bu sektörler aralıksız ve kesintisiz bir şebekenin elemanlarıdır.

cep telefonları nasıl çalışır

Her baz istasyonunun bulunduğu alandan yapılan arama sayısı sınırlıdır. Yoğun aramaların olduğu alanlarda mevcut baz istasyonlarına başka antenler eklenerek konuşma sayısı başka baz istasyonlarına yayılır. Bunun neticesinde de arama sayısı arttırılır.

baz istasyonları ve cep telefonları

Cep telefonlarıyla daha fazla iletişim sağlanabilmesi ve hareket halindeyken de konuşmanın yapılabilmesi için çok daha fazla sayıda baz istasyonu gerekmektedir.

Daha detaylı bilgi için lütfen videoyu izleyiniz…

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.