Çapkınlık bir beyin hastalığı mıdır
Menu

Çapkınlık bir beyin hastalığı mıdır

çapkın baş

Çapkınlık bir beyin hastalığı mıdır? Tedavi edilebilir mi? Uzmanlar çok uzun yıllar boyunca araştırdılar ve sonunda açıklamayı yaptılar. Şaşırtıcı olan şey beyinde oluşan bu rahatsızlığın kadın ve erkekte aynı seviye de gelişebileceğidir.

çapkın2

Beynimizde bulunan Accumbens merkezi denilen kısım, aşkta çok önemli rol oynayan dopamin’in salgılandığı noktadır. Bu nokta duygu, dürtü ve psikolojimizi direk etkiler. İyi çalışmıyor veya bir aksaklık varsa, sadakat noktası etkilenir ve erkek ya da kadın karşımıza hızlı bir çapkın olarak çıkar. Bu merkezde D1 ve D2 reseptörleri bulunmaktadır. D1 eksikliğinde kadın ya da erkek sürekli çift değiştirir ve kendini bundan alıkoyamaz. Düzenli aile hayatı ve düzgün bir beraberlik için D1 reseptörü düzgün çalışmak zorundadır. Çapkın insanlarda yapılan araştırmalarda D1 eksik, D2 ise aşırı etkili çalışmaktadır. Düzensiz çalışma sonucu, aile hayatı ve denge hızla bozulur.

çapkın3

İlerleyen dönemde uzmanlar D1 ve D2 reseptörlerinin çalışması ile ilgili özel testler geliştirecek gibi duruyor. Böylece, evlenmeden önce çiftler birbirlerinin çapkınlıklarını belgeleyecek ve ona göre evlenecekler. Dopamin, oksitosin, noradrenalin, fenilatilamin ve serotonin aşkın kimyasını oluşturan hormonlarımızdır. Dopamin sayesinde tutku, coşku ve hareket kazanırız. Oksitosin sayesinde, eşler arasında bağlanma gerçekleşir. Sevgi, şefkat ve empati kurma oksitosin sayesinde oluşur. Noradrenalin, aşık olduğunuzda yüz kızarması, göz bebeklerinde büyüme, çarpıntı ve heyecan yaratır. Feniletilamin, enerji verir. Serotonin mutluluk hormonudur eksildiğinde mutsuzluk ve depresyon oluşur.

çapkın 4

Testosteron, androjen, östrojen ve progesteron s**ks hormonlarımızdır. Testosteron hormonunun fazlalığı çapkınlığı hızla arttırır. Yapılan bir diğer ilginç araştırma ise, bir erkekte konuşma kabileyeti ne kadar yüksek ise, testosteron oranları da o oranda düşük çıkmıştır.Kadınların konuşma kabiliyetlerinin erkeklerden yüksek olmasının sebebi düşük düzeyde olan testosteron oranlarıdır.

çapkın5

D1 ve D2 oranları şu an bir test ile ölçülemiyor fakat, testosteron ve oksitoksin kan tahlili ile incelendiğinde, çapkınlık konusunda bir fikir alabiliyoruz. Testosteron yüksekliği veya oksitosin düşüklüğü karşımızda çapkın bir kadın ya da erkek olacağını göstermektedir.
Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.