Canlı yenilen hayvanlar
Menu

Canlı yenilen hayvanlar

canlı yenilen hayvanlar

Dünyada pek çok insan yediği yemeğin çok iyi pişmiş olmasını ister. Fakat, bazı insanlar kültürleri gereği bazı yiyecekleri çiğ yer. Baktığımızda midemiz bulansa da çocukluktan itibaren çiğ ve canlı şekilde yenilen bazı hayvanlar vardır. İşte canlı yenilen hayvanlar ;

ahtapot

Ahtapot ;

Kore’nin yemek kültüründe ahtapotların bir cinsi (Sannakji) canlı şekilde yeniliyor. Tabağınız önünüze geldiğinde ahtapot tabakta kıvrım kıvrım hareket ediyor. Yenildiğinde vantuzları boğazınıza yapışsa da ahtapot yemeği bir prestij kabul ediliyor. Pek çok Koreli, ilk defa ahtapot yiyenlere çok iyi çiğnemesini öneriyor. Çünkü, bu yemek sonrası boğularak ölen pek çok kişi var.

balık

Balık ;

Japonya’da canlı balık yemek çok eski bir kültürdür. Bu balık yemeğine İkizukiri ismi verilir. Balığın kalbi hala atarken, ağzı ile nefes almaya çalışırken tabakta size sunulur. Bazen balığı yiyecek olan kişi onu akvaryuma bağışlar ve bedelini öder. Çin’de ise, popüler olan yemek, balığın vücudu derin yağda kızartılır ve baş kısmı pişirilmez. Başının çiğ olan kısmı çok lezzetli bulunur. Bu balık yemeğine yin yang balık ismi verilir.

deniz kestanesi

Deniz kestanesi ;

Bu dikenli deniz canlısı nasıl yenilebilir diye sorduğunuzu duyar gibiyiz. Sırf deniz kestaneleri için geliştirilmiş olan bir bıçak yardımıyla hayvan kesilir ve eti hemen yenilir. Okyanustan çıkar çıkmaz deniz kestanesi ölmeden tüketilir.

kurbağa

Kurbağa ;

Kurbağaların hemen atarken kalbini yemeği tercih eden bir yemek kültürü ne yazık ki vardır. Bu yemeğe sashimi ismi veriliyor. Kurbağa ölmek üzereyken, kalbi çıkarılır ve atarken yenilir.

karides

Karides ;

Çin’de çok popüler olan bu yemeğin ismi sarhoş karidestir. Karidesler, sersemleten ve güçlü bir likörün içine atılır. Hayvan bu likör içinde iyice sersemler. Dışarıya kaçmalarını engellemek için üstüne bir kapak kapatılır. Sersemleyen karidesler çiğ olarak yenilir.

kurtçuklar

Kurtçuk ve böcekler ;

Avustralya’da Aborjin mutfağında en sevilen yemek kurtçuk ve solucanlardır. Bu hayvanlar, güçlü protein kaynaklarıdır. Dünyanın pek çok bölgesinde çiğ ya da pişmiş olarak tüketilir.

istiridye

İstiridyeler ;

İstiridyeler canlı ya da pişmiş yenilen deniz canlılarıdır. Genelde kabukları ikiye ayrılır ve yarım kabuğu canlı limon ile servis edilir.
Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.