Menu

Cam üfleme sanatı

cam baş

Romalı tarihçi Pliny, camı ilk kez Finikeli denizcilerin tesadüfen bulduğunu anlatır. Kamp kuran denizciler, ateş yakarlar ve yükleri olan soda bloklarını buraya yerleştiriler. Sabah kalktıklarında kum ile sodanın ateşte pişerek camı oluşturduğunu fark ederler. O tarihte keşfedilen cam, soda, kum ve ateşte pişirilerek yapılmaktadır.

Glass Blowing

Yaklaşık  1.300-1.500 derecelerde akışkan olan cam fırından içi boş bir çubuk yardımı ile alınır. Çubuğun uç kısmından bir miktar üflenir ve soğumaya bırakılır. Çeşitli alet yardımıyla şekil verilir eğer büyük bir objeye dönüşmesi istenirse tekrar sıcak camın içine batırılır. Üfleme işlemi yapılırken sürekli çubuk döndürülür. Camın içinde bulunduğu kepçe adı verilen tabakta tutularak şekli verilir. Kesilerek, soğumaya bırakılır.

cam2

Üfleme işlemi sırasında arzu edilirse kullanılacak cam boyaları ile, renklendirme işlemi yapılabilir. Üflemede bazen kalıp kullanılabilir. Cama şekil vermenin diğer yöntemi ise sıcak ve eriyik halde bulunan camın kalıplara dökülerek büyük fırınlarda pişirilmesidir. Böylece kalıplar oluşturularak pek çok obje yapılabilmektedir. Cam saydam bir malzeme olduğundan istenilen renk ve model uygulanabilmektedir.

cam3

Osmanlı imparatorluğu zamanında, cam sanatı çok gelişmiş ve ilerlemiştir. Usta çırak ilişkisi ile ilerleyen ve harika eserler verilen bu dönemde fırınlarda pişirilen ve üfleme ile yapılan pek çok örnek vardır. Özellikle Beykoz camlarının sırları henüz daha çözülememiştir. O dönemde Beykoz cam atölyesinden çıkan camların renklerinde hafif bir kırmızılık vardır. Bu kırmızılığın nereden geldiği ve nasıl olduğu henüz bilinmemektedir. Avrupa’da ve Arap yarım adasında hala Beykoz Cam Atölyesinden çıkma pek çok eser bulunmaktadır.

cam4

Ülkemizde Çeşm-i Bülbül ismi ile bilinen filigrano tekniği ile yapılan pek çok eser evlerimizi ve vitrinleri süsleyerek, klasik sıfatı ile bilinmektedir. Bu teknik Anadolu’da bulunmuş ve ilk bizim ülkemizde yapılmıştır. Bu teknik ile yapılan ürünler, en gelişmiş teknik ile bile yapılamamaktadır. Cama, üfleme tekniği ile şekil veren geleneksel ustalar bu konuda dünyaya adımızı duyurmuştur.

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.