Menu

Çalışılacak en iyi ülkeler

çalışılacak en iyi ülkeler

İş, aile ve boş zaman arasındaki mükemmel dengeyi bulmak insan hayatındaki mutluluğun anahtarlarından biridir. Bu konuda ABD’nin batılı ülkelerin gerisinde kaldığını öğrenmek sürpriz olabilir. Avrupalı ulusların büyük çoğunluğu kendi çalışanları için tatil ve tatil zamanını zorunlu şekilde ücretli yaparken, ABD doğum izni konusunda bile gaddar davranıyor. ABD bu konuda Papua Yeni Gine ve Svaziland ile aynı ligde… Batı dünyası ile karşılaştırıldığında ABD’deki işçiler dünyada en çok çalıştırılan işçilerin arasındadır. İşçiler için çalışılabilecek en iyi ülkeleri sizler için sıraladık;

almanya

Almanya

OECD tarafından derlenen verilere göre Almanlar haftada sadece 27,8 saat çalışmaktadır. Eğer düşük bir hayat standardının sebebi olarak az çalışma gösteriliyorsa Almanya bu duruma meydan okuyor.

bulgaristan

Bulgaristan

Bir aileyi genişletmek için Bulgaristan’dan daha kolay bir ülke daha yok sanırız. 410 günlük ücretli doğum izni ile Bulgarlar kadar doğum izni veren ikinci bir ülke yok. Annenin izni bitse de ikinci yıl için ister bebeğin babası ister dedesi de analık izni alabiliyorlar.

brezilya

Brezilya

Brezilya, ücretli tatil günleri konusunda en cömert ülkelerden biri. Bir tam yıl için 41 gün ücretli izin kullanma imkanı var. Dolayısı ile bir ailenin tatil, eğlence ve deniz için bolca vakitleri var.

fransa

Fransa

OECD’ye göre Fransız halkı diğer birçok ülkelerden yılda 200 saat daha az çalışmaktadır. Bir dönem ücretli resmi tatil günleri sayısında dünya lideriydi.

finlandiya

Finlandiya

Brezilya ve Fransa gibi ücretli izin günlerinde 40 gün ile başı çekmektedir. Ayrıca, Finlandiya’lı işçilerin yalnızca yüzde +’ü sağlıklı bir iş yaşam dengesine sahiptir. Haftada 50 saatten fazla mesaisi bulunmaktadır.

hollanda

Hollanda

OECD verilerine göre Hollanda da aynı Almanya’daki gibi haftada 27,6 saat çalışmaktadır. Buna rağmen yüksek yaşam standardını korumaya devam etmektedir. 28 günlük yıllık izinden ayrı annelik izni olarak 16 haftalık yüzde 100 ücretli izin sağlanmaktadır.

norveç

Norveç

Norveçli işçiler yılda 35 gün ücretli izin kullanmakta olup, doğumlarda ebeveynlere 47 hafta %100 ücretli, 57 hafta %80 ücretli izin kullanabiliyorlar. Dünyanın en güçlü GSMH’laindan birine sahip olan bu ülke için kesinlikle yanlış bir şey yapıyor diyemeyiz.

One Response
  1. isik

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.