Menu

Cahit arf kimdir hayatı eserleri matematik çalışmaları

Cahit arf kimdir, hayatı, eserleri, matematik çalışmaları

Cahit Arf (d. 1910, Selanik – ö. 26 Aralık 1997, İstanbul), Türk matematikçi. Kendi adıyla bilinen teoremleri, dünya çapında tanınmasını sağlamıştır.

Doktorasını yapmak için gittiği Almanya’da, matematikçi Helmut Hasse ile birlikte önemli çalışmalar yapmıştır. Bu çalışmalar sonunda, matematikte Hasse-Arf Kuramı’nı geliştirdi. Arf değişmezi, Arf halkaları ve Arf kapanışları gibi kendi adıyla bilinen matematiksel terimleri bilim dünyasına kazandırdı.

2009 yılından itibaren 10 Türk Liralık banknotların arka yüzünde resmi bulunacak.

Yaşamı

Cahit Arf 1910 yılında Selanik Kaylar (şehir)Kaylar kazasında doğdu. Yüksek öğrenimini Fransa’da Ecole Normale Superieure’de 1932’de tamamladı. Bir süre Galatasaray Lisesi’nde matematik öğretmenliği yaptıktan sonra İstanbul Üniversitesi Fen Fakültesi’nde doçent adayı olarak çalıştı. Doktorasını yapmak için Almanya’ya gitti.

Türkiye’ye döndüğünde İstanbul Üniversitesi Fen Fakültesi’nde profesör ve ordinaryus profesörlüğe yükseldi ve 1962 yılına kadar çalıştı. Daha sonra Robert Koleji’nde Matematik dersleri vermeye başladı. 1964 yılında Türkiye Bilimsel ve Teknik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) bilim kolu başkanı oldu.

Daha sonra gittiği Amerika Birleşik Devletleri’nde araştırma ve incelemelerde bulundu; Kaliforniya Üniversitesi’nde konuk öğretim üyesi olarak görev yaptı. 1967 yılında Türkiye’ye dönüşünde Orta Doğu Teknik Üniversitesi’nde öğretim üyeliğine getirildi. 1980 yılında emekli oldu. Emekliye ayrıldıktan sonra TÜBİTAK’a bağlı Gebze Araştırma Merkezi’nde görev aldı. 1985 ve 1989 yılları arasında Türk Matematik Derneği başkanlığını yaptı.

Cebir ve Sayılar Teorisi üzerine uluslararası bir sempozyum 1990’da 3 ve 7 Eylül tarihleri arasında Arf’in onuruna Silivri’de gerçekleştirilmiştir. Halkalar ve Geometri üzerine ilk konferanslar da 1984’te İstanbul’da yapılmıştır. Arf, matematikte geometri kavramı üzerine bir makale sunmuştur.

Cahit Arf 1997 yılının Aralık ayında bir kalp rahatsızlığı nedeniyle vefat etmiştir.

Cahit arf  Çalışmaları:

Cahit Arf, cebir konusundaki çalışmalarıyla dünyaca ün kazanmıştır. Sentetik geometri problemlerinin cetvel ve pergel yardımıyla çözülebilirliği konusundaki yaptığı çalışmalar, cisimlerin kuadratik formlarının sınıflandırılmasında ortaya çıkan değişmezlere ilişkin “Arf değişmezi” ve “Arf halkaları” gibi literatürde adıyla anılan çalışmaları matematik dünyasının ünlü matematikçileri arasında yer almasını sağladı. Matematik literatürüne “Arf Halkaları, Arf Değişmezleri, Arf Kapanışı” gibi kavramların yanısıra “Hasse-Arf Teoremi” ile anılan teoremler kazandırmıştır. Matematiği bir meslek dalı olarak değil, bir yaşam tarzı olarak görmüştür. Öğrencilerine her zaman “Matematiği ezberlemeyin kendiniz yapın ve anlayın” demiştir. Hakkından yazılmış bir yazıda şöyle denmiştir: “…Bir zamanlar integrali bilen kimselerin matematikçi, üstel fonksiyonu bilenlerin ise büyük matematikçi sayıldığı ülkemizde derin matematik konularının tartışılacağı hayal bile edilemezdi. Cahit Arf, Türkiye’de matematiğin o günlerden bu günlere gelmesinde en büyük rolü oynamıştır.”
189 Comments
 1. muhammed Cevapla
 2. Elif Cevapla
 3. Kerim Cevapla
 4. Ceren Cevapla
 5. Ceren Cevapla
 6. Bostan Cevapla
 7. MERVE Cevapla
 8. ila Cevapla
 9. samet Cevapla
 10. ibrahim Cevapla
 11. deli Cevapla
 12. büşra Cevapla
 13. petek dinöz :) Cevapla
 14. petek dinöz :) Cevapla
 15. almira sana Cevapla
 16. sinem Cevapla
 17. Ayşegül Cevapla
 18. Ayşegül Cevapla
 19. hira berkay Cevapla
  • petek dinöz :) Cevapla
 20. merve Cevapla
 21. günnur ataker Cevapla
  • Anonim Cevapla
   • Anonim Cevapla
 22. zazazaxd Cevapla
 23. MERVE Cevapla
  • derya Cevapla
 24. esra aslan Cevapla
 25. muhammet Cevapla
 26. pelin Cevapla
  • günnur ataker Cevapla
  • sude Cevapla
 27. pelin Cevapla
 28. bibi Cevapla
  • edrem Cevapla
  • edrem Cevapla
 29. Anonim Cevapla
 30. Gül Cevapla
  • edrem Cevapla
 31. memmun takipci Cevapla
 32. memmun takipci Cevapla
 33. aleyna sağlam Cevapla
 34. Dila Cevapla
  • edrem Cevapla
 35. bircan Cevapla
  • Anonim Cevapla
   • şahin akman Cevapla
  • ayşee Cevapla
  • ayşee Cevapla
 36. bircan Cevapla
 37. nimet Cevapla
 38. Anonim Cevapla
 39. hivda Cevapla
 40. zeren Cevapla
 41. ilayda Cevapla
 42. ilayda Cevapla
 43. ecrin Cevapla
  • Anonim Cevapla
  • ece Cevapla
 44. ayşegül Cevapla
 45. as Cevapla
 46. zafer Cevapla

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.