Büyük günahlar
Menu

Büyük günahlar

‘’Allah kendisine ortak koşulmasını bağışlamaz, bunun altındaki günahı, bağışlama düzenine uyan için bağışlar. Kim Allah’a ortak koşarsa, ona büyük bir iftirada bulunmuş olur’’ (Nisa, 4/48)

‘’Eğer yasaklandığınız büyük günahlardan kaçınırsanız, sizin küçük günahlarınızı örteriz ve sizi şerefli bir yere sokarız. ‘’(Nisa 4/31)

‘’Ufak tefek kusurları dışında, büyük günahlardan ve edepsizliklerden kaçınanlara gelince, bil ki Rabbin, affı bol olandır. O, sizi daha topraktan yarattığı zaman ve siz annelerinizin karınlarında bulunduğunuz sırada, sizi en iyi bilendir. Bunun için kendinizi temize çıkarmayın. Çünkü O, kötülükten sakınanı daha iyi bilir.’’ (Necm, 53/32)

Kuran-ı Kerim’de geçen en büyük günahlar;

Allah’a şirk koşmak, Ana babaya asi olmak, onlara eziyet etmek, yalan yere şahitlik etmek, insan öldürmek, Büyü yapmak, Namazı terk etmek, Zekat vermemek, Faiz yemek, Yetim malını yemek ve ona zulmetmek, Allah ve Resulüne yalan isnat etmek, Ramazanda hiçbir sağlık sorunu yokken 1 gün bile oruç tutmamak, savaş meydanından kaçmak, zina yapmak. İdarecinin halkını aldatması, İçki içmek, kibirlenmek, kendini beğenmek, Livata, Kadın ve erkeğe iftira atmak, Kamu malından ve devlet malından çalmak, hırsızlık yapmak, yalan yere yemin etmek, intihar etmek. Rüşvet almak, iki kişinin arasını bozmak, Hülle yapmak ve yaptırmak, karşı cinse özenmek. Ölü eti, leş, kan ve Domuz eti yemek, idrardan sakınmamak. Haraç toplamak, Gösteriş yapmak, İkiyüzlü olmak, İlmi gizlemek, iyiliği başa kakmak, Başkalarının söz ve sırlarını öğrenmeye çalışmak, lanet etmek, sövmek, kahin ve büyücüye gitmek, sözünde durmamak, ölenin ardından ağıtta aşırı olmak, nesebe ve soya sövmek, başkaldırmak, isyan etmek, gücü yettiği halde Hacca gitmemek, elbise ile gösteriş yapmak, Müslüman’a eziyet etmek, Allah’tan başka kimse adına kurban kesmek, tartıda ve ölçüde haksızlık yapmak, Allahın Rahmetinden ümit kesmek, hayvanlara eziyet etmek, özürsüz Cuma namazını terk etmek, kumar oynamak olarak sayılabilir.
Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.