Büyük big bang patlaması
Menu

Büyük big bang patlaması

bing bang

Büyük big bang patlaması

Dünyanın oluşumu hakkında pek çok fikir ortaya atılmıştır. Fakat, evrenin başlangıcı Big bang isimli teoriye dayandırılmaktadır. Big Bang, yaklaşık 15-20 milyar önce aniden oluşan bir enerji patlaması olarak kabul edilir.

Big bang patlaması

Big bang teorisini ilk ortaya atan kişi Alexander Friedmann’dır. O zamana kadar evrenin hep var olduğunu savunanlar iddiayı doğru olarak kabul etmemişlerdir. Bing bang’a göre, evren zamandan farklı noktada olan bir güç ile yapılmıştır. Astronomi uzmanı Edwin Hubble, evrenin sürekli genişlediğini ispatladı. Böylece Bing Bang için büyük bir kanıt ortaya çıkmış oldu. 1989 yılında Bing Bang tam olarak Nasa tarafından kanıtlandı. Bu kadar büyük bir patlama sonrası ortaya çıkması gereken radyasyon olması gerekmektedir. 1989 yılında fırlatılan CUBE uydusu bu radyasyonu belirleyerek, Bing bang’ın doğruluğunu kanıtlamıştır. Evrende var olan enerjinin tamamı, Hidrojenin, füzyon ile Helyum’a dönüşmesi ile oluşmaktadır. Bu enerji dönüşümü, sürekli kendini tekrar etmektedir. Eğer evren sürekli ve patlama olmadan var olsaydı evrende bulunan hidrojenin tümü helyuma dönüşmesi gerekirdi. CUBE uydusu bunu tespit etmiştir. Yapılan araştırmalarda patlamanın olası olduğu zamandan bu yana hidrojen ve helyum oranı hesaplanan kadardır. Big bang, büyük bir enerji patlamasıdır. 1-2 saniye içinde patlamanın sıcaklığı düşmeye başladı, foton(ışık) parçacıkları etrafa yayıldı. Soğuyan bu koca ateş topu hidrojen ve helyumu ortaya çıkardı. Ağır bir sis bulutu oluştu. Gaz kümeleri yavaş yavaş dağıldı ve tekrar ısınarak galaksileri oluşturdu. Üzerinden geçen 1-2 bin yıl sonra sıcaklık düştü ve ışık serbest olarak gezinmeye başladı. 10 milyar yıl sonra güneş, dünya ve diğer gezegenler ortaya çıkmış oldu.

Evren sürekli genişliyor demiştik. Bu genişlemenin bir başlangıç noktası olmak zorundadır. Bilim adamlarının verilerine ve incelemelerine göre evren yoktan var olmuştur. Kuran’da yıllar önce ; ‘’O Allah gökleri ve yeri yoktan var edendir.’’ (Enam Suresi, 101) denilmektedir. Bing Bang teorisine göre, evrende bulunan cisim ve kütleler bir aradadır ve sonradan ayrılmıştır. Böylece Bin bang, zamanın da başlangıcıdır. 1.400 yıl önce Kuran, ‘’O inkar edenler görmüyorlar mı ki başlangıçta gökler yer birbiriyle bitişikken, biz onları ayırdık ve her canlı şeyi sudan yarattık. Yine de onlar inanmayacaklar mı?’’ (Enbiya Suresi, 30)
Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.