Burun tıkanıklığı nedenleri ve tedavileri
Menu

Burun tıkanıklığı nedenleri ve tedavileri

burun tıkanıklığı

Burnumuz, aldığımız havayı nemlendirir, kulağı havalandırır, sesimizin bize özgü olmasını sağlar, koku almamızı organize eder bu nedenle en önemli organlarımızdan biridir. Burun yapısının kemikli olması, alerjinin oluşması nedeni ile burun tıkanıklığı sık yaşanan bir problemdir. Burun tıkanıklığı nedenleri ve tedavisi dikkat edilmesi gereken bir hastalıktır.

burun tıkanıklığı tedavisi

Burun tıkanıklığı sıklıkla, burun kemiğinde olan şekil bozuklukları ve kaymalar, alt burun etlerinin büyümesi, burun çatısında daralma, geniz eti varlığı ve burun içi polipleri, alerji, sinüzit, grip nedeni ile oluşur. Burun tıkanıklığında hasta ağızdan soluk alıp vermeye başlar böylece boğaz enfeksiyonları sıklıkla ortaya çıkar. Horlama, uyku bozuklukları, akciğer hastalıkları, ağız kuruluğu, psikolojik sorunlar, ses kalitesi bozukluğu, çocuklarda gece altını ıslatma görülür. Burun tıkanıklığı hayat kalitesini bozan bir rahatsızlıktır.

Burun kemiğinde şekil bozukluğu ve kayma

Burun kemiğinde olan şekil bozuklukları ya da burun kemiğinin kayması doğuştan veya travmalar neticesinde oluşur. Burun kemiğinde oluşan bu tarz kaymalar, burun yollarını tıkadığından nefes alıp, vermede ciddi sıkıntılar yaratır. Tıpta ismi, Septum Deviasyonu olan bu rahatsızlıkta, eğri kemik çıkarılır veya düzeltilir, her iki burun kanalı rahatlatılır. Ameliyatta, burun içine süngerler yerleştirilir ve 35-45 dakika kadar sürer. İki gün sonra tamponlar alınır ve hasta normal hayatına geri döner.

Burun eti büyümesi ve tedavi

Burun içinde alt ve üst kısımlarda toplam üç adet burun eti bulunur.  Alt burun etlerinin büyümesi burun tıkanıklığı, orta burun etlerinin büyümesi sinüziti oluşturur. Bu nedenle, burun eti büyümelerinde ilaç tedavisi yapılır eğer ilaçlar etki etmezse cerrahi müdahale ile burun eti alınır. Burun etleri büyümesi, alerjik, burun kemiğinde kayma, burun etlerinin yapısal bozuklukları ile oluşur. Burun eti alınması operasyonunda, endoskopik cerrahi uygulanır. Ayrıca burun eti küçültmesi de uygulanabilir.

Burun yan duvarı zayıflığı

Burun yan duvarlarında olan zayıflık, hastanın nefes alıp vermesini zorlaştırır çünkü yan duvarlar içeriye doğru çökme yapar. Bu ameliyatta, burun içinde ki kıkırdaklar alınarak, burun kanatlarına yerleştirilerek destek sağlanır.

Geniz eti büyümesi

Geniz eti büyüyerek, burnun arka kısmını komple kapatabilir. Bu durum sık olarak çocuklarda veya geniz etini aldırmayan yetişkinlerde görülür. Burun tıkanıklığı, nefes alma sorunları ve sinüzite neden olan bu durum, 30 dakikalık bir operasyonla geniz etinin kazınarak oradan alınması ile biter. Hasta hemen normal hayatına döner.

Burun içi polipler

Alerji ve astım hastalarında sıklıkla karşılaşılan bu durum, üzüm taneciklerine benzeyen poliplerin burun içinde oluşmasıdır. Burun tıkanıklığı yanında sinüzite neden olmaktadır. Ameliyat yapılırsa polipler kendini tekrar edebilmektedir. Genelde ilaç ile tedavi uygulanır.
Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.