Menu

Burun kanamasında ilk yardım

burun baş

Burun kanamaları sürekli ve uzun süre devam ediyorsa hemen bir hekime başvurmak gereklidir. Burun kanaması alt yapısında bir hastalık nedenli olabilir. Durduk yere burun kanaması yaşıyorsanız ne yapmalıyız? İşte, burun kanamasında ilk yardım ;

burun kanamsı1

Öncelikle sakin olun ve başı hafif öne eğik tutun. İki parmağınızla burun kanatlarını bastırın.

2-3 dakika sonra soğuk su ile hafif sümkürün ve temizleyin. Burun içinde kalan pıhtılar varsa çıkacaktır. Elinizle tekrar burun kanatlarını bastırın ve kanama devam ediyorsa bir hastaneye başvurun.

Durduk yere ve yoğun burun kanamaları önemlidir. Yoğun kanamalarda acil müdahale gerekebilir. Burun kanamsı bir enfeksiyon ya da herhangi bir hastalık kökenliyse bu rahatsızlık hemen tedavi edilmelidir. Fakat kanama basit bir kılcal damar kanaması da olabilir.

burun2

Aşırı kanamalarda, pıhtılaşma kontrol edilir ve kan sayımı istenir. Burun içi muayene yapılır. Eğer, hastanın el veya vücudunun bir yerinde morluk varsa dolaşım sistemi ya da travma hikayesi araştırılır. Genelde iki parmak ile iki burun kanadından basınç ile kanama kontrol altına alınır. Bazen burun içi tampon uygulaması yapılabilir veya, kılcal damarlar yakılarak kanama durdurulabilir. Hafif kanamalarda tampon uygulanır. Tamponlar burnun içine sokulur bu şekilde hasta nefes almakta bir sıkıntı yaşamaz.

burun3

Genelde basit kılcal damar kanamalarında kanama kendinden durur. Kılcal damarlarda ki kanama durmuyorsa yakma işlemi 1-2 dakika da yapılabilmektedir. Tampon uygulaması 2-3 gün ya da 1 hafta kadar tutulabilir. Bazen hekim antibiyotik tedavisi uygulayabilir. Bunun nedeni enfeksiyon kapmayı engellemek amaçlıdır. Hasta sümkürmek gibi buruna basınç uygulayan olaylardan kısa süre uzak durmalıdır. Burun kanaması ciddiye alınması gereken bir sorundur. Eğer, sık ve yoğun kanamaları yaşıyorsanız mutlaka hekime başvurun ve tedavi olun.

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.